Słownik pojęć

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     
wyjaśnianie

rekonstrukcja praw rządzących rzeczywistością przyrodniczą.

wyobraźnia

fantazja, proces psychiczny polegający na tworzeniu nowych wyobrażeń i myśli na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia; procesy tego rodzaju powstają przez dysocjację wcześniej wytworzonych związków i ukształtowanie z ich elementów nowych układów.

wypracowanie

najbardziej otwarta forma pisemnego sprawdzianu, dopuszczająca najwyższy stopień swobody ucznia; zawiera w sobie potencjał kształtujący.

wytwory

uzewnętrznione działania w obrębie organizacji; obejmują one rytuały, role i normy.

wywiad etnograficzny

niestandaryzowany rodzaj wywiadu, nie mający żadnej struktury, przypomina on rozmowę, w której rozmówca szuka informacji na temat terenu swoich badań.

wywiad ilościowy

inaczej wywiad standaryzowany.

wywiad narracyjny

rodzaj wywiadu, który angażuje badanego w celu przedstawienia opowieści odtwarzającej przebieg jego całego życia lub jakiegoś okresu czy też doświadczeń wyniesionych z udziału w określonych sytuacjach życiowych.

wywiad niestandaryzowany

wywiad, w którym badacz zadaje niewielką liczbę pytań (niekiedy jedno) wcześniej nie zaplanowanych, a wynikających z przebiegu sytuacji badawczej.

wywiad standaryzowany

wywiad konstruowany przez badacza według ściśle określonego wzorca, na który składają się konkretne pytania, ich kolejność, sposoby zadawania.

zaangażowanie

pochodzące z wolnego wyboru zupełne oddanie się pewnej sprawie lub osobie.

założenia

element kultury organizacyjnej szkoły; odnoszą się one do idei i przekonań leżących u podstaw programu i organizacji szkoły; założenia stanowią fundament ideologiczny tej instytucji; bazują one zarówno na uznanych i potocznych koncepcjach kształcenia i oświaty, jak i na wiedzy płynącej z dotychczasowej historii szkoły.

zasada 5-d

wprowadzona przez mocarstwa zachodnie wobec Niemiec po II wojnie światowej zasada: demilitaryzacji, demokratyzacji, denazyfikacji, decentralizacji, dekartelizacji.

następne »

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88