Słownik pojęć

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     
pedagogizm

utopijna postawa pedagogów wobec dzieci, przejawiająca się przekonaniem o wszechwładnym na nich wpływie, o uniwersalnej mocy sprawczej wychowania przy jednoczesnym lekceważeniu odkrytych przez naukę praw rozwoju jednostkowego i społecznego.

pedologia

dyscyplina naukowa, której obiektem badań jest dziecko; nauka o dziecku.

pedologia

dziedzina badań, która rozwijała się równolegle z rozwojem psychologii eksperymentalnej; jej zakres obejmował – według autorytatywnego stwierdzenia Meumanna – wszystko, co dotyczyło natury dziecka, a zatem zarówno jego życia fizycznego, jak i duchowego oraz wzajemnych powiązań i uwarunkowań obu tych czynników. Badania pedologii koncentrowały się wokół problematyki rozwoju, indywidualności i zależności od czynników otoczenia naturalnego i społecznego oraz wokół granic wydajności pracy, wnosząc wiele spostrzeżeń dotyczących kwestii zmęczenia i aktywizowania ucznia, których nie dostrzegała szkoła tradycyjna.

pedotriba

kierownik zakładu zajmującego się wychowaniem fizycznym, zwanego palestrą.

perenializm

kierunek pedagogiki amerykańskiej XX w. odwołujący się do przeszłości oraz formułujący cele edukacji w kategoriach kształtowania człowieka racjonalnego i wydobywania prawdy uniwersalnej przez staranne kształcenie intelektu; oparty na założeniach realizmu.

personalizm

  • nazwa kierunków filozoficznych i pedagogicznych przyjmujących za podstawę swoich teorii swoiście rozwijaną problematykę osobowości ludzkiej pojmowanej metafizycznie. Dotyczy ona m.in. pojęcia osobowości, jej roli w świecie współczesnym, warunków rozwoju, stosunku człowieka do jego wytworów, do techniki, pracy, kultury, sztuki i życia społecznego;
  • doktryna podkreślająca autonomiczną wartość człowieka jako osoby i postulująca jej pełną afirmację; programy działań wspierających rozwój osoby ludzkiej, podporządkowujące wartości ekonomiczne i techniczne – wartościom osobowo-duchowym;
  • doktryna o osobowości, która stawia sobie jako zadanie wykazać za pomocą racji logicznych i moralnych, że poznanie osoby jako świadomości i woli jest fundamentem wszystkich poznań ludzkich.

personalizm historyczny

nurt personalizmu, według którego człowiek jest osobą, ponieważ ma on swoją wartość zaznaczającą się i zdobytą w historii; proces „stawania się osobą” jest nieskończony i ciągły.

personalizm metafizyczny

nurt personalizmu, w którym traktuje się człowieka jako osobę, gdyż jest on w relacji do Boga, mając z nim oryginalną łączność manifestującą się zwłaszcza w jego sumieniu.

personalizm społeczny

filozofia zaangażowana społecznie (przez analogię do marksizmu), wnosiła ona ferment rewolucyjny, odrodzeniowy i humanistyczny.

personalizm teologiczny

zob. personalizm metafizyczny.

pietyzm

(łac. pietas – miłość należna rodzicom, ojczyźnie; pobożność, miłosierdzie), ruch, który powstał na gruncie luteranizmu i propagował „czynną miłość bliźniego”; w dziedzinie wychowania miało się to wyrażać m.in. kształceniem realnym.

plan daltoński

system organizacji pracy szkolnej, którego nazwa wywodzi się od miasta Dalton (USA, stan Massachusetts), wprowadzony przez Helen Parkhurst w latach 1919-1920.

następne »

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88