WPROWADZENIE DOSTAW NA CZAS W FABRYCE MEBLI MaVer

W branży meblarskiej koszty magazynowania produktów, półproduktów i surowców potrzebnych do ich wytworzenia są wysokie, głównie ze względu na gabaryty. W 1994 r. Fabryka Mebli MaVer w Kostrzynie Wielkopolskim powołała komórkę logistyczną i wprowadziła system dostaw na czas (Just-in-Time). Fabryka, specjalizująca się w wytwarzaniu mebli tapicerowanych, osiągnęła wysoką dynamikę produkcji i około 80% mebli przeznacza na eksport. Inspiracją do wdrożenia dostaw na czas były wymagania stawiane przez nabywców z krajów Europy Zachodniej. Po kilku miesiącach, od czasu wdrożenia systemu dostaw na czas, usprawniony został proces produkcyjny i osiągnięto znaczne korzyści finansowe. Zaczęto więc rozszerzać system dostaw na czas na kolejne ogniwa łańcucha dostaw, a w 1995 r. objęto nim całą działalność fabryki. Sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw ułatwiło eksport mebli na rynki izraelski i japoński. Obecnie meble eksportowane są do kilkunastu krajów świata. Meble są przemieszczane specjalnymi samochodami ciężarowymi lub ładowane do kontenerów i następnie przewożone statkami lub koleją.

Zlecenia na dostawę mebli fabryka przyjmuje około 4-6 tygodni przed planowaną wysyłką. Wcześniej jednak nabywcy przesyłają kilkumiesięczne prognozy ilościowego zapotrzebowania na meble. Na postawie tych prognoz planowane jest zapotrzebowanie na materiały. Zamówienia na materiały składane są dwa tygodnie przed rozpoczęciem produkcji. Tkaniny od zagranicznych dostawców należy jednak zamawiać niekiedy z dziewięciotygodniowym wyprzedzeniem terminu dostawy. System dostaw na czas opiera się na minimalizowaniu zapasów produktów w magazynach, produkcji mebli na konkretne zamówienie, współpracy z szerokim kręgiem kooperantów i sprawnym transporcie gotowych wyrobów do nabywców.

Zarząd fabryk w Kostrzynie i nowouruchomionej fabryki we Wrześni, koncentruje się na realizacji zleceń, koordynacji współdziałania z dostawcami półproduktów i terminowej wysyłce mebli do nabywców. Kooperacja obejmuje także poszczególne działy przedsiębiorstwa. Dostawcą dla wydziału tapicerni jest szwalnia, a dostawcą dla szwalni jest sekcja krojowni. Zlecenia na produkcję uzgadniane są wewnątrz fabryki i z kooperantami zewnętrznymi w ciągu jednego dnia lub nawet jednej zmiany. W przypadku wycofania wadliwej partii półproduktów następuje zmiana zlecenia produkcji. Sprzyja temu odbiór jakościowy półproduktów na kilkanaście lub kilka godzin przed rozpoczęciem produkcji. Ułatwia to zastąpienie planowanego zlecenia zleceniem zastępczym.

Meble trafiają do magazynów, skąd w ciągu dwóch dni, a często nawet kilku godzin, wysyłane są do nabywców. Do większości nabywców meble muszą dotrzeć w ściśle określonym terminie, ustalonym nawet co do godziny. Dostawy przebiegają bez zakłóceń, nawet w przypadku nasilenia ruchu na granicy kraju. Dostawy na czas stały się trwałym elementem usprawniającym zarządzanie Fabryką Mebli MaVer.

Pytania
  1. Jakie czynniki zadecydowały o wprowadzeniu dostaw na czas w Fabryce Mebli MaVer?
  2. Jakie są podstawowe zasady funkcjonowania systemu dostaw na czas w Fabryce Mebli MaVer?
  3. W jaki sposób można się zabezpieczyć przed zakłóceniami w dostawach na czas?
Źródło: opracowanie własne na podstawie: Cegielska E., Meble z adresem, "Eurologistics" 2000, nr 1, s. 13-14.

Marketing

Eugeniusz Michalski

Książka, którą należy mieć pod ręką na uczelni i w pracy! Przyjazny podręcznik do nauczania podstaw marketingu...

więcej »

Materiały dla studentów

Jak pracować z Przewodnikiem? Sprawdź, co Ci radzi Autor. Porady ułatwią Ci także korzystanie z podręcznika.

więcej »

Materiały dla nauczycieli akademickich

Zadaniem Przewodnika do studiowania jest między innymi pomoc wykładowcom w stworzeniu atrakcyjnej formy przekazywania wiedzy z dziedziny marketingu.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88