LOGISTYKA W FIRMIE CHEMICZNEJ DWORY SA

Firma Chemiczna Dwory SA uhonorowana została tytułem "Ten, który zmienia polski przemysł". W swojej działalności firma zwracała uwagę na dwa elementy logistyki: poziom kosztów i skuteczność funkcjonowania łańcucha dostaw, mierzona ich terminowością i niskim poziomem zapasów. Logistyka jest przez nią traktowana jako czynnik wpływający na konkurencyjność i doskonalenie obsługi nabywców. Logistyka nabrała znaczenia w sytuacji wyczerpywania się możliwości racjonalizacji procesów produkcyjnych i oferowania przez konkurentów produktów o podobnym przeznaczeniu użytkowym, właściwościach i jakości. Dwory SA podjęły systemowe rozwiązania organizacyjne i techniczne procesów gospodarowania: od zaopatrzenia, poprzez produkcję, do sprzedaży. Szczególnego znaczenia nabrało zarządzanie przepływem materiałów, produktów i informacji w łańcuchu dostaw.

Koncepcja logistyczna firmy Dwory SA opierała się na założeniu, że powodzenie przedsiębiorstwa zależy od zapewnienia nabywcom maksymalnej satysfakcji z produktów o wysokiej jakości i użyteczności oraz dostarczania ich po przystępnej cenie we właściwym czasie i miejscu. Sprzyja temu sprawna organizacja i automatyzacja procesów gospodarowania z wykorzystaniem systemów informatycznych. Poprawa jakości świadczonych usług następuje w wyniku utrzymywania gotowości dostawczej zgodnie ze zleceniem nabywcy co do ilości, jakości, opakowania i czasu realizacji dostawy. Elastyczne dostosowanie dostaw do sezonów, niezawodność środków transportu i urządzeń eksploatacyjnych wpływają również na sprawną obsługę nabywców. Obniżkę kosztów uzyskuje się przez skracanie czasu przewozu, lepsze wykorzystanie środków transportowych, optymalizację ładunków, obniżanie poziomu zapasów i usprawnienie przepływu informacji.

Celem stosowania zasad logistyki w zaopatrzeniu jest minimalizacja kosztów zakupu surowców i materiałów, sprawna obsługa transportowa oraz zapewnienie pewnych i rytmicznych dostaw. Procesy zaopatrzenia doskonalone są przez systematyczną analizę sytuacji rynkowej, weryfikacje źródeł zaopatrzenia i zawieranie porozumień partnerskich z dostawcami. Preferowane są dostawy w systemie Just-in-Time. Minimalne zapasy surowców i półfabrykatów są niezbędne dla zapewnienia ciągłości procesu produkcyjnego. Zapasy wyrobów gotowych służą do rytmicznej realizacji zamówień. Szczególną rolę odgrywa harmonizowanie wielkości zapasów z wysokością zamrożonego kapitału i kosztami przechowywania. Optymalizacja struktury i poziomu zapasów pozwoliła na redukcję liczby magazynów i ograniczenie ich powierzchni.

Na bieżąco weryfikuje się funkcjonalność opakowań, oznakowanie produktów, operacje mechaniczne i manualne w magazynach oraz stan wyposażenia technicznego magazynów. Opakowania jednorazowego użytku zastąpione zostały opakowaniami sprzedawanymi za kaucją, z możliwością ich odpłatnego zwrotu lub przejęcia w użytkowanie przez nabywcę. Przedsięwzięcie to umożliwiło obniżkę kosztów materiałów używanych do produkcji opakowań, obniżkę cen produktów i rozwiązało problem utylizacji opakowań. Opakowania zwrotne wykorzystywane są również do eksportu kauczuku.

Produkty sypkie, sprzedawane luzem, przesypywane są do silosów samochodowych i cystern kolejowych na odpowiednio przystosowanych do tego stanowiskach. Każdy produkt jest identyfikowany za pomocą etykiety zawierającej nazwę i logo przedsiębiorstwa oraz informującej o właściwościach technicznych i cechach użytkowych. Zastosowanie systemu Full Truck Load (pełny załadunek samochodu ciężarowego) do transportu tworzyw sztucznych i systemu Large Capacity Transport (ładunek o dużej pojemności) do przewozu ciekłych związków chemicznych wpłynęło na lepszą rytmiczność przewozów, optymalizację partii dostaw, płynność ruchu pojazdów i optymalizację poziomu kosztów usług transportowych.

Dwory SA oferują kompleksową usługę transportową w odniesieniu do zawartych kontraktów. W celu zapewnienia wysokiego poziomu usług przewozowych przeprowadzono selekcję i dokonano wyboru przedsiębiorstw transportowych, z którymi zawarto wieloletnie umowy. W ten sposób działalność firmy Dwory SA stała się atrakcyjniejsza dla nabywców, a przewoźnicy uzyskali sposobność do inwestowania w tabor niezbędny do przewozu produktów firmy. Gotowość dostawcza firmy zwiększyła się w wyniku trwałego pozyskania przewoźników, którzy dysponują środkami transportowymi dostosowanymi do przewozu niebezpiecznych produktów chemicznych. Dwory SA realizują również produkcję na zamówienie, zgodnie z systemem Make-to-Order. W celu dotarcia do drobnych nabywców firma zorganizowała zintegrowaną, profesjonalnie zarządzaną, autoryzowaną sieć dystrybucji swoich produktów w kraju i za granicą. Gwarantuje to wyższą jakość obsługi i wpływa na obniżkę kosztów sprzedaży przez wyłączenie firmy z bezpośredniej obsługi nabywców składających zamówienia poniżej określonej wielkości.

Dwory SA udzieliły wsparcia przedsiębiorstwu Oiltanking, które buduje terminal chemiczny w porcie gdańskim. Obiekt ten będzie spełniał standardy europejskie w zakresie bezpieczeństwa podczas przeładunku, składowania i transportu produktów chemicznych. Terminal chemiczny usprawni eksport produktów drogą morską i ułatwi import surowców. W niektórych przedsiębiorstwach zarządzanie łańcuchem dostaw postrzegane jest głównie jako źródło obniżki kosztów. Dla firmy Dwory SA jest to przede wszystkim sposób na poprawę jakości obsługi nabywców, a w następstwie - wzrost sprzedaży produktów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Sprawny łańcuch logistyczny sprzyja więc osiągnięciu przewagi konkurencyjnej.

Pytania
  1. Jakie były przyczyny zainteresowania się firmy Dwory SA zarządzaniem łańcuchem dostaw?
  2. Jakie podjęto przedsięwzięcia dla usprawnienia logistyki w Dworach SA?
  3. Jakie czynniki decydują o utrzymaniu własnego taboru transportowego lub najmie przewoźników obcych?
Źródło: opracowanie własne na podstawie: Knapik M., Rola logistyki w adaptacji firmy do warunków gospodarki rynkowej, "Logistyka" 2001, nr 2, s. 18-20.

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Obyczaje w Polsce
Obyczaje w Polscecena juz od 43,90zamów
Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów

Marketing

Eugeniusz Michalski

Książka, którą należy mieć pod ręką na uczelni i w pracy! Przyjazny podręcznik do nauczania podstaw marketingu...

więcej »

Materiały dla studentów

Jak pracować z Przewodnikiem? Sprawdź, co Ci radzi Autor. Porady ułatwią Ci także korzystanie z podręcznika.

więcej »

Materiały dla nauczycieli akademickich

Zadaniem Przewodnika do studiowania jest między innymi pomoc wykładowcom w stworzeniu atrakcyjnej formy przekazywania wiedzy z dziedziny marketingu.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88