KORZYŚCI Z INFORMACJI OD NIEZADOWOLONYCH NABYWCÓW

Do zarządu przedsiębiorstwa przewozowego zgłosił się poirytowany młody człowiek, który nie zdążył na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy w innym mieście, ponieważ autobus odjechał z przystanku pięć minut przed czasem podanym na rozkładzie jazdy. Reprezentant przewoźnika uważnie wysłuchał skargi, przeprosił za powstałą sytuację, zaproponował kawę i zaoferował kontakt z potencjalnym pracodawcą. W rozmowie telefonicznej reprezentant przewoźnika usprawiedliwił nieobecność kandydata, wyjaśnił przyczyny tej nieobecności i przy okazji ustalono także termin następnego spotkania na rozmowę kwalifikacyjną. Młody człowiek był zadowolony z takiego sposobu załatwiania reklamacji. Pomimo początkowych trudności udało mu się zdobyć pracę. Potraktował to zdarzenie jako przygodę, o której chętnie opowiadał rodzinie i przyjaciołom. Z przykładu tego wynika, że klient, którego reklamacja potraktowana jest życzliwie i ze zrozumieniem, staje się najczęściej klientem lojalnym wobec przedsiębiorstwa, a ponadto może je chwalić i polecać innym nabywcom.

Niewiele przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, że niezadowoleni nabywcy mogą być źródłem cennych informacji. Z reguły taktuje się ich jako zło konieczne i zarząd przedsiębiorstwa unika spotkania z nimi. Niezadowolony nabywca pokazuje, że przedsiębiorstwo z jakiś względów nie sprostało jego oczekiwaniom i podobnie jak konsultant wskazuje obszary niedociągnięć. Trafność sądów opiera on na własnym doświadczeniu. Jedynym mankamentem jest to, że przekazuje swoje spostrzeżenia emocjonalnie. Nabywca niezadowolony z produktu lub obsługi, którego reklamację reprezentant przedsiębiorstwa potraktował nieżyczliwie, rozpowszechnia zwykle swoje niezadowolenie w kręgu potencjalnych nabywców. Niektórzy z niezadowolonych nabywców próbują zainteresować swoim problemem redakcje dzienników, radia lub telewizji. Nabywcy opisują często nieprzyjemne doświadczenia w Internecie, korzystając z nieskrępowanej wolności słowa.

W świetle wyników badań United States Office of Consumer Affairs wynika, że na 26 niezadowolonych nabywców tylko jeden decyduje się złożyć reklamację. Nabywcy z reguły nie wierzą, że reklamacja odniesie skutek, unikają konfrontacji, nie wiedzą, w jaki sposób ją zgłosić albo napotykają zbyt skomplikowaną procedurę składania reklamacji. Łatwo można odwieść nabywcę od składania reklamacji, jeżeli wprowadzi się wymóg składania jej na piśmie. Wyniki badań American Productivity & Quality Center wskazują, że jeżeli nabywcy mają wolny wybór, to w ponad 81% reklamację składają telefonicznie. Około 15% skarg napływa drogą pocztową lub faksem, a około 2% przekazywane jest przez pocztę elektroniczną. Tylko około 2% niezadowolonych nabywców decyduje się przedstawić skargę osobiście. Doskonałym sposobem przyjmowania skarg może być uruchomienie bezpłatnej (0-800) lub częściowo płatnej (0-801) linii telefonicznej.

Procedury składania reklamacji muszą być proste, przejrzyste i znane nabywcom. Świadczą one o tym, jak przedsiębiorstwo dba o nabywców swoich produktów. Zasady składania skarg powinny być obwieszczane na plakatach, folderach, ulotkach i drukach oraz rozpowszechniane w miejscach, gdzie nabywcy mogą je łatwo zauważyć (w sklepie detalicznym, punkcie serwisowym itp.).

Osobiście lub telefonicznie składana skarga powinna być szybko rozpatrzona, gdyż oszczędza to czas obu stronom i ogranicza liczbę kontaktów. Pracownicy załatwiający reklamacje nabywców muszą być upoważnieni do podejmowania decyzji, które prowadzą do usatysfakcjonowania rozgoryczonych nabywców. W sieci hoteli Ritz-Carlton upoważniony pracownik ma prawo do wynagradzania niezadowolonego nabywcy do 2000 USD, a w linii lotniczej British Airways do 5000 USD. Najczęściej dąży się do rozpatrzenia reklamacji w ciągu 48 godzin. Im szybciej przychodzi rozstrzygnięcie, tym lepiej. Jeżeli nie można rozwiązać problemu klienta od razu, to należy go powiadomić o przyjęciu skargi, przeprosić za sprawiony kłopot i fatygę, uzgodnić dalszy tok postępowania i termin jego zakończenia. Zaleca się indywidualne podejście do każdego nabywcy składającego reklamację. Najlepszym rozwiązaniem jest przedstawienie możliwości wyboru formy rekompensaty i wspólne z nabywcą rozwiązywanie jego problemu. Propozycje naprawy wyrządzonej szkody powinny być możliwe do spełnienia.

J. Horovitz, profesor Institute for Management Development w Lozannie, dzieli niezadowolonych nabywców na cztery kategorie: kontrolerów jakości, filozofów, negocjatorów i ofiary. Kontrolerowi jakości zależy na pokazaniu, co przedsiębiorstwo robi źle i w jaki sposób powinno naprawić błąd. Negocjator żąda rekompensaty za poniesioną stratę. Ofiara pragnie współczucia, a filozof zadowoli się odpowiedzią na trudne pytania, które postawił.

Odpowiedź na reklamację powinna zawierać: wyjaśnienie przyczyn zaistniałej sytuacji (bez podawania technicznych szczegółów, które z reguły nie interesują nabywcy), zapewnienie, że podobny przypadek nie powtórzy się, gdyż podjęto odpowiednie przedsięwzięcia, aby mu zapobiec w przyszłości, proponowany sposób zadośćuczynienia lub kwotę rekompensaty i przeprosiny za powstałe niedogodności.

Popularną formą sprawdzania stopnia zadowolenia nabywców z załatwienia reklamacji jest wysyłanie do nich kwestionariuszy ankietowych z prośbą o podanie opinii w tej sprawie.

Pytania
  1. Na czym polega życzliwe podejście do skargi nabywcy? Czy powinniśmy także poświęcać czas na załatwianie reklamacji nieuzasadnionych?
  2. Jakie formy składania reklamacji wydają się być najbardziej pożądane dla nabywców?
  3. Jak możemy podzielić nabywców składających reklamacje i jakie znaczenie dla przedsiębiorstwa mają uzyskane od nich informacje?
Źródło: opracowanie własne na podstawie: Gregorczyk G., Niezadowoleni są najcenniejsi, "Businessman Magazine" 2000, styczeń, s. 87-89.

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów

Marketing

Eugeniusz Michalski

Książka, którą należy mieć pod ręką na uczelni i w pracy! Przyjazny podręcznik do nauczania podstaw marketingu...

więcej »

Materiały dla studentów

Jak pracować z Przewodnikiem? Sprawdź, co Ci radzi Autor. Porady ułatwią Ci także korzystanie z podręcznika.

więcej »

Materiały dla nauczycieli akademickich

Zadaniem Przewodnika do studiowania jest między innymi pomoc wykładowcom w stworzeniu atrakcyjnej formy przekazywania wiedzy z dziedziny marketingu.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88