Scenariusze ćwiczeń

Mierzenie progów
Przeprowadź ćwiczenie w wyznaczaniu dolnego progu absolutnego dla natężenia dźwięków. Tabela 7.2 (s. 229) informuje, że tykanie zegarka, którego głośność można oszacować na podstawie rysunku 7.19 (s. 250), powinno być słyszane w cichym pomieszczeniu z odległości 7m. Weź poprawkę na hałas panujący w pomieszczeniu, gdzie odbywasz zajęcia, uszkodzony słuch bywalców dyskotek, z których rekrutują się twoi studenci oraz precyzję mechanizmów współczesnych zegarków. Przeprowadź przynajmniej 10 pomiarów zaczynając od bodźca dobrze słyszanego i ustalając, przy jakiej, powiększającej się odległości detekcja zanika oraz 10 pomiarów zaczynających się przy odległości, której zmniejszenie spowoduje pojawienie się wrażenia. Taśma krawiecka przymocowana do stołu ustawionego w odpowiedniej odległości pozwoli na dokonanie pomiarów i przedstawienie ich w postaci krzywej z rysunku 7.1 (s. 228). Badanie to możesz oczywiście przeprowadzić posługując się audiometrem lub innym generatorem dźwięku, który pozwoli użyć właściwej miary fizycznej.

Jeżeli w Twojej grupie znajduje się osoba niewidoma możecie sprawdzić, czy posiada ona, jak mówi powszechnie uznawany mit, kompensacyjnie rozwinięty słuch. Jeśli uzyskałaby rzeczywiście lepsze wyniki niż osoby widzące przedyskutujcie, jakim jeszcze czynnikom można przypisać tę przewagę.

Według "receptury" z tabeli 7.2 można przyrządzić roztwory cukru w jednakowych szklankach oznaczonych w sposób znany tylko eksperymentatorowi. Porównując smaki można określić zarówno próg absolutny dla smaku, jak i progi różnicy dla różnych wzorcowych natężeń słodyczy.

Dysponując estezjometrem lub nawet szkolnym cyrklem z odpowiednio osłoniętą igłą, można się pokusić o porównanie wrażliwości na podwójny dotyk skóry na opuszkach palców i plecach (por. dane na str. 258). Czy rzeczywiście rozstawienie kolców trzeba podwoić, aby na plecach poczuć dwa kolce, a nie jeden?

Pytania do dyskusji

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia