Scenariusze ćwiczeń

Oglądanie wieloznacznej figury bodźcowej z rysunku 2.3 po rysunkach ludzi (2.1) i zwierząt (2.3) ilustruje tendencyjność spowodowaną oczekiwaniami. Jak należałoby zaprojektować analogiczne badanie sprawdzające tendencyjność obserwatora spowodowaną doświadczeniem zawodowym. Jak dowieść, że np. lekarze widzą wszędzie patologię, a psychologowie humanistyczni rozwój osobowości?

Zbierz od studentów propozycje miar samoopisowych, behawioralnych i fizjologicznych jakiejś naturalnej motywacji takiej jak agresja lub łaknienie. Rozważcie wspólnie zalety i wady tych miar. Poproś studentów o opracowanie eksperymentu nad wpływem wyżej wymienionych motywacji na wyniki zapamiętywania, wykorzystując najlepszą miarę. Eksperyment powinien uwzględniać oba podstawowe plany (rys.2.4 i 2.5) i różnego rodzaju zabezpieczenia przed wpływem zmiennych zakłócających. Przedyskutujcie projekty z punktu widzenia "szczelności" procedury.

Pytania do dyskusji

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia