Rozdział 8
Spostrzeganie

Rozpoznanie wyrażeń prawdziwych i fałszywych.


Aby pokazać różnicę między przedmiotami rzeczywistymi, a obrazami na siatkówce twój profesor przyniósł na zajęcia dużą czerwoną piłkę i kartonowy krążek pomalowany na ten sam kolor. Podczas demonstracji użył piłki jako modelu bodźca proksymalnego, a krążka jako modelu bodźca dystalnego.

Tak
Nie



Prof. Mędrek jest światowym specjalistą w dziedzinie złudzeń optycznych. Jedno z nich - złudzenie Poggendorfa - badał przez 20 lat. Właśnie demonstruje je swojemu siostrzeńcowi Jędrkowi, który nigdy tego złudzenia nie widział. Prawdopodobieństwo, że Jędrek dozna złudzenia wynosi 100%, prawdopodobieństwo, że dozna go profesor wynosi tylko 50%.

Tak
Nie



Nawet po wielokrotnym czytaniu maszynopisu jakiegoś większego tekstu pozostaje jeszcze parę błędów literowych. Najlepszym wyjaśnieniem dla tego zjawiska jest nastawienie percepcyjne.

Tak
Nie



Jeśli w polu widzenia kolejno zapalają się dwa nieruchome światła w tempie 4 – 5 razy na sekundę, to obserwator widzi ruchomy punkt przesuwający się od jednego światła do drugiego. Efekt ten znany jest jako zjawisko fi.

Tak
Nie



Błąd Pigmeja Kenge w ocenie wielkości bawołów na otwartej przestrzeni spowodowany był świadomym treningiem wychowawczym, jakiemu był on poddany w dzieciństwie.

Tak
Nie



Kasia, matka nowo narodzonego dziecka znana była jako wielki śpioch, któremu nie przeszkadzał w spaniu nawet największy hałas. Odkąd pojawiło się jej dziecko, Kasia słyszy jego płacz jako pierwsza i budzi się bez trudu nawet w środku nocy. Taka zmiana w jej zachowaniu stała się możliwa dzięki zmianie stylu poznawczego.

Tak
Nie



4-letnia córeczka Marty pokazała ci rysunek wykonany w przedszkolu. Nie miałeś pojęcia co on przedstawiał dopóki dziewczynka nie objaśniła, że „to jest piesek”. Od tej chwili zobaczyłeś na rysunku coś, co w odległy sposób przypominało psa. Było to rozpoznanie na podstawie procesów sterowanych informacjami sensorycznymi.

Tak
Nie



Wiedząc, że złudzenia istnieją możesz wnioskować, że receptory zmysłowe działają w sposób trudny do przewidzenia.

Tak
Nie



Informacje sensoryczne, czyli surowe dane bezpośredniego doświadczenia są punktem wyjścia dla oddolnych procesów pobierania i organizacji informacji ze środowiska.

Tak
Nie



Obserwujesz dzieci podczas zabawy. Część dzieci bawi się na huśtawce, inna część na zjeżdżalni, a jeszcze inna gra w ciuciubabkę. Ten podział na odrębne grupy najprościej wyjaśnia prawo bliskości.

Tak
Nie



Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Obyczaje w Polsce
Obyczaje w Polscecena juz od 43,90zamów
Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88