Rozdział 15
Różnice indywidualne

Rozpoznanie wyrażeń prawdziwych i fałszywych.


Alfred Binet podjął się konstrukcji pierwszej skali inteligencji, która miała pomóc wyselekcjonować dzieci wymagające szczególnej opieki w ramach szkolnictwa specjalnego.

Tak
Nie



Alfred Binet zaobserwował, że dzieci, u których w pewnym momencie stwierdzono opóźnienie w rozwoju, z wiekiem opóźniają się coraz mniej w stosunku do rówieśników.

Tak
Nie



Wskaźnik dziedziczności (odziedziczalności) dla takiej cechy jak inteligencja odnosi się tylko do średniej w danej populacji jednostek i nie może być używany ani do interpretowania wyników indywidualnych, ani do porównań międzygrupowych.

Tak
Nie



Podobieństwo ojców i synów z różnych klas społecznych pod względem poziomu inteligencji jest efektem dziedziczności.

Tak
Nie



Im wyższy jest status ekonomiczny rodziny i wykształcenie matki, tym wyższy jest iloraz inteligencji dziecka w wieku czterech lat.

Tak
Nie



Profesor Mędrek przeanalizował wyniki testu dydaktycznego, który zastosował podczas ostatniego egzaminu. Zależało mu na tym, aby stopień trudności pytań był wyrównany. Okazało się, że na pytania nieparzyste otrzymał 91% poprawnych odpowiedzi, podczas gdy na pytania parzyste zaledwie 23%. Taki wynik sugeruje, że jego test miał niską spójność wewnętrzną.

Tak
Nie



Jeżeli chcesz sprawdzić rzetelność swojej wagi łazienkowej wyliczając jej stabilność czasową powinieneś zważyć się na niej sam, a następnie powtórzyć pomiar na innej wadze, którą uważasz za dokładną.

Tak
Nie



Test projekcyjny jest metodą badania osobowości, wykorzystującą kojarzenie jednoznacznych bodźców werbalnych, słuchowych lub wizualnych z ich znaczeniem osobistym dla osoby badanej.

Tak
Nie



Skale kontrolne w kwestionariuszach osobowości służą do wykrywania odpowiedzi bezwartościowych, czyli niepoprawnych.

Tak
Nie



W badaniach Hunterów 11 różnych metod diagnozy używanych przy zatrudnianiu porównywano jako predyktory sukcesów zawodowych kandydatów do pracy. Najwyżej oceniono zestaw kilku testów psychologicznych. Czynnikami nieistotnymi w przewidywaniu sukcesu okazały się: doświadczenie, oceny dokonane na podstawie wywiadów i osiągnięcia akademickie.

Tak
Nie



PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88