Rozdział 13
Emocje, stres i psychologia zdrowia

Rozpoznanie wyrażeń prawdziwych i fałszywych.


Tomek jest dziś w doskonałym nastroju. Idąc ulicą dostrzega wyłącznie ludzi, którzy wydają się mieć dobry humor. Jest to wynik tendencyjnego przypominania informacji zależnego od nastroju.

Tak
Nie



Różnica między biopsychospołecznym a biomedycznym modelem zdrowia polega na tym, że model biopsychospołeczny kładzie nacisk na związek między ciałem i umysłem, a chorobę traktuje jako wynik wszelkiej dysharmonii podczas gdy model biomedyczny kładzie nacisk na farmakologiczne leczenie ciała, które traktowane jest jako byt niezależny od psychiki.

Tak
Nie



Choroba jest to zespół zachowań chorobowych.

Tak
Nie



Umiarkowany stres może wywoływać powtarzane wielokrotnie stereotypowe reakcje takie, jak chodzenie w kółko lub kiwanie się.

Tak
Nie



W swoich badaniach nad uniwersalnością ekspresji emocjonalnej Paul Ekman stwierdził, że ludzie reprezentujący jedną z przedpiśmiennych kultur Nowej Gwinei w większości trafnie rozpoznawali emocje, jakie wyrażały przedstawione na rysunkach twarze białych ludzi.

Tak
Nie



Twój starszy brat, który rywalizuje z każdym i w każdej dziedzinie, jest przy tym dość agresywny, niecierpliwy i wrogo nastawiony do wielu osób ze swego otoczenia, powinien się liczyć ze zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na jedną z chorób sercowo-naczyniowych.

Tak
Nie



Stadium odporności i wyczerpania są kolejnymi fazami wypalania się zawodowego.

Tak
Nie



Pojawienie się u niemowląt strachu przed rozłąką z rodzicami i lęku przed obcymi miesiąc lub dwa po urodzeniu zbiega się w czasie z uzyskaniem przez niezbędne drogi nerwowe osłonek mielinowych.

Tak
Nie



W swoich badaniach nad wpływem samej ekspozycji Robert Zajonc stwierdził, że badani, którzy nie byli w stanie rozpoznać eksponowanych obiektów, wyrażali względem nich swoje preferencje, nie wiedząc jednak dlaczego niektóre bodźce podobały im się bardziej niż inne.

Tak
Nie



Hormony w małych dawkach na krótka metę mogą wywoływać euforię, lecz w dużych dawkach i na dalszą metę – depresję.

Tak
Nie



PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88