Rozdział 18
Terapie mające na celu zmiany osobowościowe

Rozpoznanie wyrażeń prawdziwych i fałszywych.


Techniki generalizacji pomagają w przenoszeniu zmian zachowania osiągniętych w sytuacji terapeutycznej do środowiska życia pacjenta, a także w podtrzymywaniu tych zmian po zakończeniu terapii.

Tak
Nie



Główna różnica między terapią zaburzeń psychicznych uprawianą w krajach zachodnich, a metodami leczenia stosowanymi przez społeczności kolektywistyczne, polega na utrzymywaniu przez te społeczności przekonania o skuteczności rehabilitowania osób psychicznie chorych w miejscach odosobnienia.

Tak
Nie



Według zwolenników klasycznej psychoterapii freudowskiej "zmiana jest możliwa tylko wtedy, gdy akceptujemy to, kim jesteśmy w danej chwili, a świadomość sama jest lekiem".

Tak
Nie



Kontrakt behawioralny jest jasno sprecyzowaną umową, która określa konsekwencje specyficznych zachowań. Ustala on, czego terapeuta oczekuje od pacjenta i czego pacjent może oczekiwać od terapeuty.

Tak
Nie



Psychiatra Jerome Franck twierdzi: "Wiara ma naprawdę decydujące znaczenie dla wszelkiego rodzaju procesów uzdrawiania, ponieważ bez wiary dana osoba nie uczestniczy [w terapii - przyp MM] w sposób rzeczywisty [...]. Nic się nie zdarza, o ile [pacjenci - przyp. MM] nie wierzą naprawdę, że [leczenie - przyp. MM] mogłoby im pomóc".

Tak
Nie



Założycielem szkoły psychoanalitycznej podkreślającej znaczenie "relacji z obiektem" był Harry Stack Sullivan.

Tak
Nie



Aneta opowiada swemu psychoanalitykowi sen, w którym była ścigana przez groźnego, wysokiego mężczyznę o niewidocznej twarzy. Terapeuta jest przekonany, że to był jej ojciec. W przypadku tej analizy snu sprawozdanie pacjentki zawiera jego treść utajoną, zaś interpretacja analityka treść jawną.

Tak
Nie



Według Bandury kształtowanie oczekiwań, że będzie się skutecznym, nie zwiększa prawdopodobieństwa zachowania się w skuteczny sposób.

Tak
Nie



Większość terapeutów rodzinnych zakłada, że problemy, z którymi klienci zgłaszają się na terapię, powodowane są przez sytuacyjne trudności w kontaktach między ludźmi, czyli problemy interakcji społecznych, a nie dyspozycyjne aspekty osobowości jednostek.

Tak
Nie



Terapia elektrowstrząsowa jest szczególnie skuteczna w przypadkach poważnej depresji, nikt nie wie jednak dokładnie, dlaczego ona działa.

Tak
Nie



PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88