Rozdział 16
Psychologia społeczna

Rozpoznanie wyrażeń prawdziwych i fałszywych.


W eksperymencie Salomona Ascha nad naciskiem grupowym okazało się, że osoby badane zachowywały się konformistycznie nawet, jeśli posiadały sojusznika, który nie zgadzał się z opinią większości.

Tak
Nie



Abyś został zaakceptowany jako członek określonej grupy młodzieżowej musisz mieć odpowiednio obcięte włosy, odpowiednio się ubierać, mieć określone postawy i poglądy oraz posługiwać się odpowiednim językiem. Wszystkie te wymagania są wyrazem krystalizacji norm grupowych.

Tak
Nie



W badaniach Rona Lipita i Ralfa Withe’a okazało się, że grupy chłopców kierowane autokratycznie przejawiały trzydzieści razy więcej agresji, niż te, które miały innego typu przywódców.

Tak
Nie



Człowiek nadużywający myślenia schematycznego i stereotypów, szukający w sytuacjach społecznych szybkich i prostych odpowiedzi to "naiwny naukowiec".

Tak
Nie



Z badań Stanleya Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu wynika, że ludzie są posłuszni bo po prostu chcą być lubiani i mieć słuszność, a ponadto w nowych sytuacjach chętnie opierają się na uzyskanych od innych ludzi wskazówkach, jak należy się zachowywać.

Tak
Nie



Badania Lee Rossa pokazały, że nawet nieistotne różnice między ludźmi wystarczają do pojawienia się podziału "my-oni", a wraz z nim do ukształtowania się uprzedzeń międzygrupowych.

Tak
Nie



Próżniactwo społeczne zdarza się częściej w męskich niż kobiecych grupach pracowniczych.

Tak
Nie



Pewnego dnia twoja siostra wraca ze szkoły radosna jak skowronek, ponieważ otrzymała bardzo dobrą ocenę z geografii. Jej doskonałe samopoczucie wynika z podstawowego błędu atrybucji, który pozwala jej przypisać ten sukces swoim zdolnościom, a poprzedzającą go serię słabych stopni niesprzyjającym warunkom, w jakich sprawdzana była jej wiedza.

Tak
Nie



Według Serge'a Moscovici konflikt między głęboko zakorzenionym poglądem większości, a odmiennym stanowiskiem mniejszości jest istotnym warunkiem wstępnym innowacji, które mogą prowadzić do pozytywnej zmiany społecznej.

Tak
Nie



Testy osobowości nie wykazały żadnego istotnego związku między poszczególnymi cechami osobowości, a szybkością, czy prawdopodobieństwem udzielenia pomocy ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie.

Tak
Nie



PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88