Analiza danych: problemy podstawowe

Piractwo

W kwietniu 2001 r. firma e-Pentor przeprowadziła badania dotyczące opinii na temat nielegalnego kopiowania i użytkowania oprogramowania. Zleceniodawcą badań był producent oprogramowania sieciowego - Novell. Respondentami byli pracownicy 150 losowo wybranych firm, a pytania zadawano w trakcie wywiadu telefonicznego. Zrezygnowano z badania osób fizycznych, gdyż problem piractwa komputerowego jest w tym środowisku, w przeciwieństwie do firm, niemal nierozwiązywalny. Novell chciał poznać opinie użytkowników oprogramowania w celu przygotowania edukacyjnych kampanii promujących legalne oprogramowanie.

Wyniki badań były zaskakujące. Aż 75% badanych uważało, że wina leży po stronie producentów, którzy wysokimi cenami oprogramowania stymulują czarny rynek. Tylko 13% uważało, że producenci są ofiarami nielegalnego kopiowania oprogramowania, a 12% zgadzało się z opinią, że ceny oprogramowania są wysokie dlatego, że muszą pokryć straty związane z nieoficjalnym rozpowszechnianiem. Kiedy spytano o opinię na temat nielegalnego kopiowania programów, zdecydowana większość badanych potępiła ten proceder, choć 1% stwierdził, że nie ma w tym nic niewłaściwego. Niewielu respondentów interweniowałoby w sytuacji, gdyby ktoś z ich otoczenia użytkował nieoficjalne oprogramowanie.

Około 50% badanych stwierdziło, że całkowite zlikwidowanie piractwa nie spowoduje wzrostu sprzedaży legalnego oprogramowania. Uzasadnia się to tym, że jeśli ktoś do tej pory nie uczynił tego oficjalnie, nie kupi oprogramowania także później. Dwie trzecie respondentów zauważyło pozytywny aspekt procederu. Ich zdaniem przyczynia się to do reklamy produktu i producenta.

Przed zaprojektowaniem kwestionariusza i analizą danych zestawiono przedstawione niżej, ślepe tabele.

Tabela 14.1. Ślepa tablica zestawiająca ocenę piractwa komputerowego z rodzajem firmy
Jak przedstawiciele firm oceniają piractwo komputerowe? Firmy z udziałem kapitału zagranicznego Firmy polskie
Zdecydowanie pozytywnie    
Pozytywnie    
Ani pozytywnie ani negatywnie    
Negatywnie    
Zdecydowanie negatywnie    
Tabela 14.2. Ślepa tablica zestawiająca staż pracy respondenta z jego opinią na temat podmiotów odpowiedzialnych za piractwo komputerowe
Kto ponosi winę za nielegalne rozpowszechnianie programów na tak dużą skalę? Staż pracy na obecnym stanowisku osoby odpowiedzialnej za zakup oprogramowania w firmie
1-2 lat 3-4 lata 5 lat lub dłużej
Producent      
Handlowcy      
Konsumenci      
Politycy      
Tabela 14.3. Ślepa tablica zestawiająca ranking "odpowiedzialnych" za nielegalne kopiowanie oprogramowania z podziałem na firmy posiadające i nieposiadające oprogramowania firmy Novell
Uporządkowanie "odpowiedzialnych" od 1 do 4, gdzie 1 oznacza odpowiedzialnego w największym stopniu, a 4 odpowiedzialnego w najmniejszym stopniu Ranking "odpowiedzialnych" za piractwo komputerowe
firma posiada oprogramowanie wyprodukowane przez Novell firma nie posiada oprogramowania wyprodukowanego przez Novell
Producent    
Handlowcy    
Konsumenci    
Politycy    

Postanowiono także, że zbadana zostanie zależność między liczbą zatrudnionych a rocznymi wydatkami na oprogramowanie oraz między branżą, w której działa firma, a rocznymi wydatkami na oprogramowanie. Zamiarem analityków była również charakterystyka firm mających pozytywną opinię o nielegalnym użytkowaniu programów. Charakterystykami tych firm miały być: branża, pochodzenie kapitału firmy (polski - z udziałem zagranicznym) i region, w którym znajduje się siedziba firmy (woj. mazowieckie - woj. małopolskie - woj. dolnośląskie - woj. wielkopolskie).

Źródło: opracowano na podstawie Piractwo powszechne. Novell opublikował badania na temat nielegalnego oprogramowania, "Życie" z dn. 14.05.2001 r. (autor: emu, expander.pl)

Sprawdź swoją wiedzę - rozwiąż test związany z tym przypadkiem.

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów
Półwiecze
Półwieczecena juz od 47,90zamów

Badania Marketingowe. Podstawy Metodologiczne

Gilbert Churchill

Podręcznik Gilberta Churchilla należy do najczęściej wykorzystywanych w amerykańskich i zachodnioeuropejskich uczelniach wyższych. Teraz książkę tę oddajemy w ręce polskich czytelników, mając nadzieję, że będzie równie dobrze przyjęta.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88