ROZDZIAŁ 14. SUPLEMENT 2
SPEKTROSKOPOWE PARAMETRY PRZENIESIENIA ELEKTRONU


Plik pdf do wydruku: r14_supl2.pdf

Opracowano teoretycznie szereg uproszczonych modeli, które pozwalają ustalić doświadczalnie parametry termicznego i optycznego przeniesienia elektronu. Warto o tym wiedzieć.

Przypuśćmy, że zidentyfikowaliśmy pasmo optyczne, które przenosi elektron od sytuacji takiej jak w reagentach do sytuacji takiej jak w produktach. Okazuje się, że liczba falowa (wszystkie wielkości wyrażone w cm; cm eV) odpowiadająca maksimum pasma, , to:

(1)

Z widma znajdziemy też z łatwością szerokość pasma w połowie jego wysokości, jest to tzw. szerokość połówkowa pasma . Otóż, ta szerokość połówkowa (wyrażona w cm) jest związana bezpośrednio z energią reorganizacji:

(2)

Po podstawieniu równ. (1) do wzoru na barierę termiczną dostajemy

(3)

A więc na podstawie znanej szerokości połówkowej pasma i z równ. (1) i (2) znajdujemy , a potem z równ. (3) barierę reakcji .

Istnieje również przybliżony wzór na :

(4)

w którym oznacza molowy współczynnik absorpcji (w cm/mol), a jest odległością przeniesienia elektronu między donorem i akceptorem1.


... akceptorem1
D. H. Oh, M. Sano, S. G. Boxer, J. Am. Chem. Soc., .

Idee chemii kwantowej

Lucjan Piela

Autor, uznany dydaktyk, zadbał o to, by studenci poznawali chemię kwantową w sposób łatwy i przyjemny, czemu służy zarówno potoczysty język wykładu, jak również sugestywne rysunki wykonane przez autora.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88