Słownik

następne »
znajdź termin     

teoria częstotliwości (ang. frequency theory), teoria głosząca, że tempo wyładowań neuronalnych zależy od częstotliwości tonu.

teoria detekcji sygnałów (ang. theory of signal detection, TSD), teoria, która głosi, że wszystkie sądy percepcyjne są połączeniem procesów sensorycznych i decyzyjnych, a względny udział każdego z nich można ustalić.

teoria miejsca (ang. place theory), teoria głosząca, że różne częstotliwości dźwięku wytwarzają maksymalną aktywację w różnych miejscach błony podstawowej, co sprawia, że wysokość dźwięku jest kodowana za pośrednictwem miejsca aktywacji.

teoria procesu przeciwstawnego (ang. opponent-process theory), teoria, głosząca, że całość doznań barwnych wywodzi się z trzech systemów, z których każdy zawiera dwa elementy przeciwstawne (czerwony vs. zielony, niebieski vs. żółty i czarny vs. biały).

teoria tamy (ang. gate-control theory), teoria modulacji bólu, która głosi, że pewne komórki w rdzeniu przedłużonym działają jak tama, przerywając i blokując pewne sygnały bólowe i dopuszczając do mózgu tylko niektóre z nich.

teoria trzech kolorów (ang. trichromatic theory), teoria, która głosi, że istnieją trzy typy receptorów barw wytwarzające "pierwotne" wrażenia barwne - czerwień, zieleń i niebieskość.

transdukcja (ang. transduction), przekształcanie jednej formy energii w inną; na przykład energia chemiczna jest przekształcana w energię fizyczną, a światło w impulsy neuronalne.

wrażenie (ang. sensation), proces analizy energii fizycznej w świecie zewnętrznym (na przykład fali dźwiękowej lub świetlnej) i przekształcania jej w aktywność neuronalną, która koduje proste informacje o stymulacji narządów receptorycznych.

wysokość dźwięku (ang. pitch), jakość doznania słuchowego zależna przede wszystkim od częstotliwości fali dźwiękowej (dźwięk niski vs wysoki).

wzgórek górny (ang. superior colliculus), wiązka ciał komórek nerwowych w obszarze pnia mózgu położonego w śródmózgowiu, zaangażowana w integrowanie materiału sensorycznego różnego typu; zakłada się, że jest stacją przekaźnikową dla prymitywnych form percepcji zmysłowej.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia