Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

podejście psychodynamiczne (ang. psychodynamic approach), model psychologiczny, w którym zachowanie wyjaśnia się w kategoriach dawnych doświadczeń i sił motywacyjnych; działania rozpatruje się jako wynikające z dziedzicznych instynktów, biologicznych popędów oraz dążeń do rozwiązywania konfliktów między osobistymi potrzebami a wymaganiami społecznymi.

podejście psychofizjologiczne (ang. psychophisiological approach), paradygmat oparty na założeniu, że funkcjonowanie organizmu najlepiej można wyjaśnić w kategoriach biologicznych czy fizycznych struktur i procesów.

podnieta (ang. incentive), bodziec zewnętrzny, który wzbudza motywację w warunkach laboratoryjnych i naturalnych.

podstawowy błąd atrybucji (ang. fundamental attribution error), występująca u obserwatorów zachowań ludzkich tendencja jednoczesnego niedoceniania wpływu czynników sytuacyjnych i przeceniania wpływu czynników wewnętrznych, dyspozycyjnych na te zachowania osób działających w jakichś sytuacjach.

podświadome zdawanie sobie sprawy (ang. subconscious awareness), procesy psychiczne dotyczące materiału, którego aktualnie nie ma w świadomości, lecz można go odszukać w pamięci za pomocą specjalnych procedur przypominania.

podwójna podwzgórzowa teoria głodu (ang. dual hypothalamic theory of hunger), teoria, według której podwzgórze boczne i przyśrodkowe kontroluje rozpoczęcie i zaprzestanie jedzenia.

podwójna teoria pamięci (ang. duplex theory of memory), teoria dotycząca struktury systemu pamięciowego, która postuluje jakościowo różne systemy dla pamięci krótkotrwałej i długotrwałej.

podwójne związanie (ang. double bind), sytuacja, w której dziecko otrzymuje od rodzica wielorakie, wzajemnie sprzeczne przekazy; hipotetycznie, czynnik sprzyjający reakcjom schizofrenicznym.

podwójnie ślepa próba (ang. double-blind control), technika eksperymentalna, pozwalająca wyeliminować tendencyjność wynikającą z oczekiwań eksperymentatorów; polega na utrzymywaniu w nieświadomości zarówno osób badanych, jak i pomocników badaczy, których badanych poddaje się której procedurze.

podwzgórze (ang. hypothalamus), struktura podkorowa o kluczowym znaczeniu, odgrywająca ważną rolę w regulacji metabolizmu, temperatury, odczuwania głodu i pragnienia oraz zachowania emocjonalnego; ośrodek sterujący, dzięki połączeniom z przysadką mózgową, większą częścią układu wydzielania wewnętrznego.

następne »

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Obyczaje w Polsce
Obyczaje w Polscecena juz od 43,90zamów
Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia