Słownik

następne »
znajdź termin     

akomodacja (ang. accommodation), proces restrukturyzacji lub modyfikacji struktur poznawczych tak, aby nowa informacja mogła zostać łatwiej do nich dopasowana; pojęcie rozwinięte przez Jeana Piageta - używane w powiązaniu z asymilacją; także proces zmiany grubości soczewki oka za pomocą mięśni rzęskowych (ciliary) co umożliwia zmienne ogniskowanie wzroku na bliskich i dalekich obiektach.

amerykański język migowy (ang. American Sign Language, ASL), język używany przez społeczność osób z upośledzonym słuchem w Stanach Zjednoczonych; jest to pełny język obejmujący własny system symboliczny i gramatykę.

badania normatywne (ang. normative investigation), badania ukierunkowane na opisanie tego, co jest charakterystyczne lub specyficzne dla danego wieku lub stadium rozwojowego.

centracja (ang. centration), wzorzec myślowy, powszechny w początkach stadium przedoperacyjnego w rozwoju poznawczym; charakteryzuje się niezdolnością dziecka do wzięcia pod uwagę więcej niż jednego czynnika percepcyjnego równocześnie.

chromosom (ang. chromosome), duża cząsteczka składająca się z dwóch spirali DNA i białek zawierająca geny odpowiedzialne za cechy dziedziczne; każda ludzka komórka zawiera 46 chromosomów z wyjątkiem komórek rozrodczych, które zawierają tylko 23 chromosomy.

czynnik konstytucjonalny (ang. constitutional factor), podstawowa właściwość fizyczna lub psychiczna, ukształtowana genetycznie, a także poprzez wczesne wpływy środowiskowe, która pozostaje względnie stała w ciągu życia.

dojrzewanie (ang. maturation), ciągły wpływ dziedziczenia we wczesnych fazach rozwoju i w dalszych latach życia; związane z wiekiem zmiany fizyczne i behawioralne charakterystyczne dla danego gatunku

dyshabituacja (ang. dishabituation), proces przeciwny do habituacji; występuje gdy prezentowane są nowe bodźce.

dysleksja rozwojowa (ang. developmental dyslexia), zaburzenie czytania polegające na przestawianiu liter i/lub cyfr oraz na trudności w odróżnianiu strony prawej od lewej, i górnej od dolnej; obecnie sądzi się, że powodowane jest ono zaburzeniami mózgu.

egocentryzm (ang. egocentrism), aspekt centryzmu odnoszący się do trudności, jakie mają dzieci na poziomie przedoperacyjnym w wyobrażaniu sobie sytuacji z perspektywy kogoś innego.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia