Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

uczenie się (ang. learning), proces oparty na doświadczeniu, który prowadzi do względnie trwałej zmiany zachowania lub możliwości zachowania.

uczenie się a wykonanie (ang. learning-performance distinction), różnica między tym, co zostało wyuczone, a tym, co wyraża się w zachowaniu zewnętrznym danego organizmu.

uczenie się awersji do smaku (ang. taste-aversion learning), biologiczne predyspozycje do uczenia się, polegające na tym, że organizm uczy się w jednej próbie unikać pokarmu, po spożyciu którego zachorował; po raz pierwszy wykazane przez Johna Garcię.

uczenie się przez obserwację (ang. observational learning), proces uczenia się nowych reakcji przez obserwowanie zachowania innych osób.

uczenie się reguł (ang. rule learning), poznawanie behawioralnych implikacji reguł, okoliczności, w jakich mają one zastosowanie oraz konsekwencji podporządkowania się im lub przekroczenia ich.

uczenie się utajone (ang. latent learning), skojarzenia wyuczone dzięki doświadczeniom czy obserwacji, w czasie której nie występuje żadna zmiana w zachowaniu zewnętrznym.

uczenie się zależne od stanu (ang. state-dependent learning), właściwość systemu pamięciowego polegająca na tym, że wyszukiwanie informacji w pamięci jest lepsze, jeśli stan psychiczny lub fizyczny w czasie uczenia się jest podobny do stanu podczas wyszukiwania.

układ dokrewny, u. wydzielania wewnętrznego (ang. endocrine system), układ złożony z gruczołów wydzielających hormony, które regulują przemianę materii, koordynują różne procesy przebiegające w organizmie i mogą wpływać na emocje.

układ limbiczny, u. brzeżny, u. rąbkowy (ang. limbic system), obszar w górnej części starego mózgu, zawierający ośrodki kierujące zachowaniem emocjonalnym i podstawowymi popędami motywacyjnymi.

układ parasympatyczny, u. przywspółczulny (ang. parasympathetic division), część autonomicznego układu nerwowego, która zawiaduje większością podstawowych funkcji życiowych, takich jak na przykład trawienie; działanie tego układu jest w większości wypadków przeciwstawne (ang. antagonistyczne) do działania układu sympatycznego; jego włókna nerwowe wychodzą z niższych segmentów rdzenia kręgowego i z pnia mózgu.

następne »

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów
Półwiecze
Półwieczecena juz od 47,90zamów

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia