Słownik

następne »
znajdź termin     

dynamika grupy (ang. group dynamics), badanie wpływu procesów grupowych na funkcjonowanie jednostek.

dysonans poznawczy (ang. cognitive dissonance), teoria, która głosi, że napięcie wywołane rozbieżnością czy niezgodnością elementów poznawczych motywuje ludzi do prób jego redukcji; opracowana przez Leona Festingera.

efekt Ascha (ang. Asch effect), zjawisko będące przykładem wpływu jednomyślnej większości na oceny jednostek, nawet w sytuacjach jednoznacznych; klasyczna ilustracja konformizmu, opracowana przez Solomona Ascha.

efekt autokinetyczny (ang. autokinetic effect), złudzenie wzrokowe, polegające na tym, że nieruchomy punkt świetlny w ciemnym pomieszczeniu zdaje się powoli poruszać.

eksperyment więzienny, eksperyment stanfordzki (ang. Stanford Prison experiment), badanie, które wykazało zdumiewająco potężny wpływ czynników społecznych i środowiskowych na zachowanie; osoby badane przydzielono losowo do grupy strażników lub więźniów, przebywających w środowisku "sztucznego więzienia", a te losowo przydzielone role wytworzyły między badanymi różnice pod względem pozycji i posiadanej władzy, które były weryfikowane w sytuacji więziennej; opracowany przez Philipa Zimbardo.

facylitacja społeczna (ang. sensory gating), pozytywny wpływ, jaki obecność innych ludzi ma czasami na wyniki jednostki.

grupa odniesienia (ang. reference group), grupa formalna lub nieformalna, z której jednostka czerpie postawy oraz pozytywne wzorce zachowania i do której zwraca się po informacje, wskazówki oraz poparcie dla własnego stylu życia.

interwencja przypadkowego świadka (ang. bystander intervention), pomaganie osobie potrzebującej pomocy; badania wykazują, że im więcej osób jest obecnych wtedy, gdy pomoc jest potrzebna, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któraś z nich udzieli pomocy.

kategoryzacja społeczna (ang. social categorization), proces, za pomocą którego ludzie organizują swoje środowisko społeczne, kwalifikując siebie i innych do grup.

konformizm (ang. conformity), skłonność ludzi do przejmowania zachowań, postaw i wartości innych członków grupy odniesienia.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia