Słownik

następne »
znajdź termin     

akson (ang. axon), długie włókno wychodzące z ciała komórkowego neuronu, przekazuje impulsy nerwowe do innych neuronów lub do mięśnia czy gruczołu.

asymetria półkulowa (ang. cerebral dominance), tendencja jednej półkuli mózgowej do odgrywania ważniejszej roli niż druga w kontrolowaniu określonych funkcji; asymetria w funkcjonowaniu mózgu pozwala uniknąć rywalizacji między półkulami mózgowymi, dzięki zdominowaniu jednej z nich przez drugą - zwykle półkuli "milczącej" przez półkulę zawiadującą mową (u większości ludzi praworęcznych dominującą jest lewa półkula).

autonomiczny układ nerwowy, AUN (ang. autonomic nervous system, ANS), część obwodowego układu nerwowego, która reguluje czynności organizmu nie podlegające zwykle kontroli dowolnej, w tym zmiany w narządach wewnętrznych występujące podczas doznawania emocji; złożony z dwóch części: układu sympatycznego (współczulnego) i parasympatycznego (przywspółczulnego).

chromosom (ang. chromosome), duża cząsteczka składająca się z dwóch spirali DNA i białek zawierająca geny odpowiedzialne za cechy dziedziczne; każda ludzka komórka zawiera 46 chromosomów z wyjątkiem komórek rozrodczych, które zawierają tylko 23 chromosomy.

chromosomy płciowe (ang. sex chromosome), chromosomy, które zawierają geny kodujące rozwój fizycznych cech męskich lub żeńskich.

ciało komórki (ang. soma), część neuronu, która zawiera jądro oraz cytoplazmę i z której wychodzą wypustki: akson i kilka dendrytów.

ciało migdałowate (ang. amygdala), część układu limbicznego; ośrodek mózgowy odpowiedzialny za agresję oraz niektóre rodzaje pamięci.

ciało modzelowate, spoidło wielkie (ang. corpus callosum), wiązka zmielinizowanych aksonów łącząca obie półkule mózgowe.

dendryty (ang. dendrites), mocno rozgałęzione wypustki neuronu, które przewodzą impulsy nerwowe z obwodu (np. od innych neuronów) do ciała komórki; zwykle dość krótkie.

dobór naturalny (ang. natural selection), pogląd Darwina, zgodnie z którym korzystne przystosowanie do cech środowiska pozwala niektórym członkom danego gatunku posiadać więcej potomstwa niż innym.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia