Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

kompulsywne zaburzenie osobowości (ang. compulsive personality disorder), zaburzenie osobowości, które odznacza się nadmierną koncentracją na regułach, rolach, drobiazgach i pracy oraz niezdolnością do wyrażania uczuć ciepła i czułości.

koneksjonizm (ang. connectionism), pierwotnie model uczenia się, w którym jednostką, jaka zostaje wyuczona, jest skojarzenie, nawyk lub związek między bodźcem i reakcją; we współczesnej psychologii, model procesów psychicznych oparty na analogii z neuronem, przy czym połączenia tworzą się między zbiorem węzłów (nodes); zob. model rozproszonego przetwarzania równoległego.

konformizm (ang. conformity), skłonność ludzi do przejmowania zachowań, postaw i wartości innych członków grupy odniesienia.

konsolidacja (ang. consolidation), proces, w wyniku którego zapamiętywana informacja jest stopniowo przekształcana z niestałego kodu pamięci krótkotrwałej w bardziej stabilny kod pamięci długotrwałej.

konstrukt osobisty (ang. personal construct), w teorii George'a Kelly'ego, interpretacja rzeczywistości przez podmiot; albo pogląd na temat tego, w jaki sposób dwa obiekty są podobne do siebie, a odmienne od trzeciego.

kontakt selektywny (ang. selective exposure), wybiórcze poszukiwanie źródeł informacji zgodnych z tym, w co pragniemy wierzyć; dostrzegamy i przetwarzamy więcej danych, które wspierają nasze przekonania niż danych z nimi niezgodnych.

kontekst odkrycia (ang. context of discovery), początkowa faza badania, w której obserwacje, przekonania, informacje i wiedza ogólna prowadzą do nowej idei lub odmiennego sposobu myślenia o jakimś zjawisku.

kontekst społeczny (ang. social context), ta część całego środowiska, która obejmuje innych ludzi, zarówno rzeczywistych, jak i wyobrażonych, interakcje, okoliczności, w jakich przebiegają te interakcje oraz niepisane reguły i oczekiwania rządzące sposobami odnoszenia się ludzi do siebie.

kontrakt behawioralny (ang. behavioral contract), jasno sformułowana umowa (często w formie pisemnej), określająca konsekwencje specyficznych zachowań; często opracowywana przed rozpoczęciem terapii w celu sprecyzowania warunków porozumienia między terapeutą i klientem.

kontrola bodźcowa (ang. stimulus control), sprawowanie kontroli nad występowaniem reakcji za pomocą wiarygodnego sygnału (bodźca dyskryminacyjnego), informującego o dostępności czynnika wzmacniającego.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia