Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

kohorta (ang. cohort), w demografii, grupa jednostek określonych jako podobne pod pewnym względem (np. grupa osób urodzonych w tym samym roku).

kolbka synaptyczna (ang. terminal button), zaokrąglona struktura mieszcząca się na końcu aksonów, która przekazuje impulsy do następnego w kolejności neuronu.

koło emocji (ang. emotion wheel), model przedstawiający zbiór podstawowych emocji; wyróżnia on osiem podstawowych emocji, które tworzą cztery pary przeciwieństw: radość - smutek, strach - gniew, zdziwienie - oczekiwanie oraz akceptacja - wstręt; opracowany przez Roberta Plutchika.

komórka detekcji cech (ang. feature-detection cell), komórka kory wzrokowej, która reaguje na pojawienie się szczególnego wzorca w polu odbiorczym.

komórka dwubiegunowa (ang. bipolar cell), komórka nerwowa, w której łączą się impulsy z wielu komórek receptorycznych i skąd przesyłane są do komórek zwojowych.

komórka rozrodcza (ang. germ cell), u ludzi - plemnik u mężczyzny i komórka jajowa u kobiety; komórka przenosząca informację genetyczną od rodziców do potomstwa.

komórka Schwanna (ang. Schwann cell), wyspecjalizowana komórka glejowa, która okręca się wokół aksonów tworząc otoczkę mielinową i przyczynia się do szybszego przekazywania sygnału nerwowego.

komórka zwojowa (ang. ganglion cell), komórka integrująca impulsy z wielu komórek dwubiegunowych w pojedynczą częstotliwość wyładowań.

komórki glejowe, neuroglej (ang. glial cells, glia), komórki, które utrzymują neurony blisko siebie i ułatwiają przekaźnictwo neuronalne dzięki tworzeniu osłonki, która izoluje aksony niektórych neuronów, co przyczynia się do szybszego przewodzenia impulsów elektrochemicznych; ponadto pełnią funkcje porządkujące usuwając uszkodzone i martwe neurony oraz uniemożliwiają trującym substancjom znajdującym się w krwiobiegu przenikanie do mózgu, poprzez tworzenie bariery krew-mózg.

kompulsja (ang. compulsion), niepożądana, powtarzalna czynność wykonywana w sposób stereotypowy i zrytualizowany, pod wewnętrznym przymusem.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia