Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

dojrzewanie (ang. maturation), ciągły wpływ dziedziczenia we wczesnych fazach rozwoju i w dalszych latach życia; związane z wiekiem zmiany fizyczne i behawioralne charakterystyczne dla danego gatunku

dojrzewanie psychiczne (ang. psychological adolescing), proces osiągania pełnej dojrzałości; realizowanie pełnego potencjału naszego człowieczeństwa; część procesu starzenia się, która rozwija się wraz ze starzeniem się biologicznym.

doktryna neuronu (ang. neuron doctrine), teoria sformułowana przez Ramon y Cajála, która głosi, że wszystkie części mózgu są złożone z wyspecjalizowanych komórek zwanych neuronami.

doradca duszpasterski (ang. pastoral counselor), duchowny dowolnej religii, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych, często za pomocą łączenia wskazówek duchowych ze wskazówkami dotyczącymi rozwiązywania problemów praktycznych.

doradca psychologiczny (ang. counseling psychologist), psycholog, który specjalizuje się w udzielaniu porad w dziedzinach takich, jak wybór zawodu, problemy szkolne, narkomania i konflikty małżeńskie.

drapetomania (ang. drapetomania), fikcyjna choroba psychiczna uważana za przyczynę ucieczek niewolników od ich panów; przykład nadużycia modelu medycznego w psychopatologii.

drugi posłaniec (ang. second messenger), substancja chemiczna uwalniana przez sensoryczną część kanału jonowego neuronu, gdy wykrywa on bodziec sensoryczny.

DSM-III-R (ang. DSM-III-R), aktualny podręcznik diagnostyczno-statystyczny Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w którym sklasyfikowano, zdefiniowano i opisano ponad 200 zaburzeń umysłowych. (przyp. tłum.: w tłumaczeniu polskim posłużono się polską wersją Rozdziału V Rewizji Dziesiątej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), stanowiącego europejski odpowiednik DSM-III-R).

dualizm (ang. dualism), pogląd, zgodnie z którym mechanistyczne ciało i mózg działają niezależnie od niematerialnej duszy i efemerycznej psychiki.

dwuczynnikowa teoria emocji (ang. two-factor theory of emotion), teoria, zgodnie z którą emocja jest łącznym efektem dwóch procesów ośrodkowych - pobudzenia fizjologicznego i oceny poznawczej.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia