Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

układ sympatyczny, u. współczulny (ang. sympathetic division), część autonomicznego układu nerwowego, która jest aktywna w warunkach mobilizacji organizmu, takich jak bardzo niska temperatura, wytężony wysiłek lub intensywne ćwiczenia, stan strachu lub gniewu; włókna tego układu biorą początek w segmentach rdzenia kręgowego znajdujących się między pniem mózgu a dolnym odcinkiem kręgosłupa.

ukryte wymagania sytuacji badawczej (ang. demand characteristic), sygnały w sytuacji eksperymentalnej, które wpływają na spostrzeganie przez osoby badane żywionych wobec nich oczekiwań badacza; sygnały te w systematyczny sposób oddziałują na zachowanie osób badanych w tej sytuacji; dostarczają alternatywnego wyjaśnienia wpływu hipotetycznych efektów przyczynowych działających zmiennych niezależnych.

ukryty obserwator (ang. hidden observer), część "ja", która podtrzymuje intelektualny kontakt z rzeczywistością i nadal zdaje sobie sprawę, nawet w zmienionych stanach świadomości, takich jak hipnoza; pojęcie wprowadzone przez Ernesta Hilgarda.

uleganie (ang. compliance), dostosowanie swojego zewnętrznego zachowania do zachowania innych w celu uniknięcia kary lub odrzucenia przez członków cenionej grupy.

umiejscowienie kontroli (ang. locus of control orientation), uogólnione przekonanie na temat tego, czy efekty naszych działań są spowodowane tym, co robimy, czy przez wydarzenia poza nasza kontrolą.

uprzedzenie (ang. prejudice), wyuczona postawa wobec pewnego obiektu, której składnikami są: negatywna emocja (ang. niechęć lub strach), negatywne przekonania (ang. stereotypy) usprawiedliwiające tę postawę, oraz intencja behawioralna - dążenie do unikania, kontrolowania, podporządkowania lub wyeliminowania tego obiektu.

urojenie (ang. delusion), fałszywe przekonanie utrzymujące się pomimo niezgodności z faktami i brakiem poparcia społecznego; może wypływać ze źródeł nieświadomych i pozornie służyć potrzebom osobistym, takim jak uniknięcie poczucia winy czy podniesienie szacunku do samego siebie.

uspołecznienie, socjalizacja (ang. socialisation), trwający całe życie proces, w którym indywidualne wzorce zachowania, wartości, standardy, umiejętności, postawy i motywy są tak kształtowane, aby pozostawały w zgodności z uważanymi w danym społeczeństwie za pożądane.

uwaga (ang. attention), stan koncentracji świadomości, któremu towarzyszy wyrazistość percepcji i gotowość ośrodkowego układu nerwowego do reagowania.

uwaga selektywna (ang. selective attention), zdolność zdawania sobie sprawy jedynie z pewnej części dostępnego wejścia sensorycznego.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia