Słownik

następne »
znajdź termin     

fonem (ang. phoneme), najmniejsza jednostka mowy w każdym języku naturalnym, jaką wyróżnia w wytwarzaniu i odbiorze mowy sprawny użytkownik tego języka; r i l są odrębnymi fonemami w angielskim, natomiast wariantami tego samego fonemu w koreańskim.

gen (ang. gene), ultramikroskopijny obszar DNA w chromosomie; podstawowa jednostka dziedzicznego przekazu.

habituacja (ang. habituation), proces obniżania się siły reagowania na powtarzający się bodziec.

komórka rozrodcza (ang. germ cell), u ludzi - plemnik u mężczyzny i komórka jajowa u kobiety; komórka przenosząca informację genetyczną od rodziców do potomstwa.

kontrowersja dziedziczność-środowisko (ang. nature-nurture controversy), spór w obrębie psychologii dotyczący znaczenia dziedziczenia i uczenia się, czyli doświadczenia w determinowaniu rozwoju i zachowania.

mechanizm przyswajania języka (ang. language acquisition device, LAD), hipotetyczna, oparta na biologicznych podstawach, struktura umysłowa odgrywająca, zdaniem wielu badaczy, główną rolę w uczeniu się języka przez dziecko, ułatwiająca proces rozumienia i produkowania mowy; pojęcie autorstwa Noama Chomsky'ego.

mowa matczyna (ang. motherese), specjalna forma mowy o przesadnej intonacji, której dorośli używają mówiąc do niemowląt i małych dzieci; pojęcie wprowadzone przez Anne Fernald.

nadmierna regularyzacja (ang. overregularization), błąd gramatyczny, pojawiający się zwykle we wczesnym okresie rozwoju językowego, polegający na zbyt szerokim stosowaniu reguł języka, co daje w rezultacie niepoprawne formy językowe (zwłaszcza w tworzeniu czasu przeszłego i liczby mnogiej [w języku angielskim - przyp. tłum]).

okres krytyczny (ang. critical period), okres rozwoju, w którym organizm jest optymalnie gotowy do przyswojenia określonego zachowania o ile pojawią się odpowiednie bodźce i doświadczenia; także: okres najszybszych zmian biochemicznych danej struktury mózgowej i systemu nerwowego.

pocieszenie przez dotyk (ang. contact comfort), poczucie komfortu płynące z fizycznego kontaktu z matką; ważny czynnik w rozwoju fizycznym i emocjonalnym; pojęcie opracowane przez Harry'ego Harlowa.

następne »

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia