Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

zasada specyficzności kodowania (ang. encoding specificity principle), założenie, zgodnie z którym wyszukiwanie przechowywanej w pamięci informacji jest łatwiejsze, jeśli sygnały otrzymywane w czasie przypominania są zgodne z sygnałami obecnymi podczas kodowania.

zasada współzmienności (ang. covariation principle), postulowana reguła potocznego wnioskowania o przyczynach zachowania innych osób - za przyczynę danego zdarzenia ludzie zwykle uważają te warunki, które zmieniają się systematycznie wraz z tym zdarzeniem; zaproponowana przez Harolda Kelleya.

"zatapianie" (ang. flooding), terapia stosowana w leczeniu fobii, w której klientów - za ich zezwoleniem - wystawia się na działanie najbardziej dla nich przerażających bodźców, aby zmusić ich do "próby rzeczywistości".

zbieżność behawioralna (ang. behavioral contingency), metoda warunkowania opracowana przez B.F.Skinnera, w której stosuje się systematyczne zmiany warunków bodźcowych w celu określenia, w jaki sposób różne rodzaje doświadczeń wpływają na prawdopodobieństwo reakcji.

zbieżność wzmacniania (ang. reinforcement contingency), stały związek między daną reakcją a zmianami w środowisku, wywoływanymi przez tę reakcję.

zbiorcze studium przypadku (ang. aggregated case study), technika badawcza używana do porównania informacji o wielu jednostkach przez łączenie i sumowanie rezultatów pewnej liczby indywidualnych studiów przypadku.

zdrowie (ang. health), ogólny stan ciała i psychiki, charakteryzujący się krzepkością i wigorem, a nie tylko brakiem choroby czy uszkodzenia.

zero fizjologiczne (ang. physiological zero), punkt pośredni na skali temperatury, w którym jednostka nie odczuwa ani ciepła, ani zimna.

zespół komórkowy (ang. cell assembly), grupa neuronów działających wspólnie na skutek określonej, powtarzającej się stymulacji; teoria zaproponowana przez Donalda Hebba.

zjawisko φ (ang. phi phenomenon), zob. ruch pozorny.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia