Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

zależność od pola (ang. field dependence), hipotetyczny wymiar osobowości przejawiający się w preferencji wewnętrznych lub zewnętrznych źródeł informacji w sytuacjach percepcyjnych i społecznych.

zależność trójczłonowa (ang. three-term contignency), mechanizm, dzięki któremu organizmy uczą się, że w obecności takich a nie innych bodźców ich zachowanie będzie prawdopodobnie miało określony wpływ na środowisko; znany także jako sekwencja: bodziec poprzedzający - zachowanie - konsekwencja.

zamykanie (ang. closure), proces organizacji percepcyjnej prowadzący do spostrzegania przez podmiot figur niepełnych jako pełnych.

zapobieganie chorobom (ang. illness prevention), ogólne strategie i szczegółowe sposoby postępowania, mające na celu wyeliminowanie lub zmniejszenie ryzyka zachorowania.

zasada "wszystko albo nic" (ang. all-or-none law), zasada głosząca, że jeśli włókno nerwowe w ogóle reaguje, to reaguje z całą intensywnością; oznacza to, że jeśli tylko siła bodźców jest większa od progu pobudzenia, to impuls nerwowy w neuronie ma zawsze tę samą amplitudę.

zasada Premacka (ang. Premack principle), zasada wykryta przez Davida Premacka, zgodnie z którą czynność bardziej preferowana może służyć do wzmacniania czynności mniej preferowanej.

zasada salwy (ang. volley principle), rozszerzenie teorii częstotliwości, które głosi, iż kiedy szczyt fali dźwiękowej występuje zbyt często, to wyładowania pojedynczego neuronu za tym nie nadążają i dochodzi do wyładowania całej grupy neuronów zgodnego z tą częstością.

zasada specyficzności kodowania (ang. encoding specificity principle), założenie, zgodnie z którym wyszukiwanie przechowywanej w pamięci informacji jest łatwiejsze, jeśli sygnały otrzymywane w czasie przypominania są zgodne z sygnałami obecnymi podczas kodowania.

zasada współzmienności (ang. covariation principle), postulowana reguła potocznego wnioskowania o przyczynach zachowania innych osób - za przyczynę danego zdarzenia ludzie zwykle uważają te warunki, które zmieniają się systematycznie wraz z tym zdarzeniem; zaproponowana przez Harolda Kelleya.

"zatapianie" (ang. flooding), terapia stosowana w leczeniu fobii, w której klientów - za ich zezwoleniem - wystawia się na działanie najbardziej dla nich przerażających bodźców, aby zmusić ich do "próby rzeczywistości".

następne »

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów
Półwiecze
Półwieczecena juz od 47,90zamów

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia