Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

wykonanie (ang. performance), zachowanie zewnętrzne, które wskazuje, że miało miejsce uczenie się; wykonanie jednak nie zawsze ujawnia wszystko, co zostało wyuczone.

wyobraźnia ejdetyczna (ang. eidetic imagery), niezwykłe zjawisko pamięciowe, występujące u osób, które zdają się być zdolne do przechowywania w pamięci przez stosunkowo długi czas szczegółowych, całościowych obrazów scen lub skomplikowanych wzorów.

wyparcie (ang. repression), w teorii freudowskiej najbardziej podstawowy mechanizm obronny, pod wpływem którego przykre lub wywołujące poczucie winy myśli, uczucia lub wspomnienia zostają usunięte ze świadomości.

wysokość dźwięku (ang. pitch), jakość doznania słuchowego zależna przede wszystkim od częstotliwości fali dźwiękowej (dźwięk niski vs wysoki).

wystandaryzowane narzędzie pomiarowe (ang. standardized measuring device), narzędzie pomiarowe, jakim zbadano dużą grupę osób reprezentatywnych dla populacji, dla której narzędzie to jest przeznaczone, dostarczając w ten sposób norm czy standardów statystycznych, używanych później do porównań.

wyuczona bezradność (ang. learned helplessness), ogólny wzorzec zmian reakcji na przykre bodźce wskutek uprzedniego doświadczenia braku wpływu na oddziaływanie innych przykrych bodźców; pojęcie wprowadzone przez Martina Seligmana.

wywiad (ang. interview), rozmowa w cztery oczy pomiędzy badaczem a badanym w celu zebrania szczegółowych informacji o tym ostatnim.

względna paralaksa ruchu (ang. relative motion parallax), źródło informacji o głębi polegające na tym, że względna odległość przedmiotów od obserwatora determinuje zakres i kierunek ich względnego ruchu na siatkówce.

wzgórek górny (ang. superior colliculus), wiązka ciał komórek nerwowych w obszarze pnia mózgu położonego w śródmózgowiu, zaangażowana w integrowanie materiału sensorycznego różnego typu; zakłada się, że jest stacją przekaźnikową dla prymitywnych form percepcji zmysłowej.

wzgórze (ang. thalamus), struktura mózgowa, która jest częścią pnia mózgu i stanowi stację przekaźnikową dla informacji czuciowych przychodzących ze wszystkich części ciała; odgrywa ważną rolę w odczuwaniu bólu.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia