Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

wiek umysłowy, wiek inteligencji, W.I. (ang. mental age, MA), w skali inteligencji Bineta, wiek funkcjonowania intelektualnego dziecka; wyrażany przez średni wiek normalnych dzieci uzyskujących ten sam wynik.

Wielka Piątka (ang. the Big Five), wyczerpujący, neutralny teoretycznie system opisu osobowości przedstawiający relacje między potocznymi określeniami cech, pojęciami teoretycznymi i skalami osobowości.

wieloznaczność (ang. ambiguity), sytuacja percepcyjna, w której brakuje kluczowych informacji, elementy pojawiają się w nieoczekiwanym układzie albo zwykłe wzorce są niewidoczne lub niewyraźne; w tych warunkach występują złudzenia.

wnioskowanie (ang. inference), założenie na podstawie jakichś dowodów o występowaniu jakiegoś procesu wewnątrz organizmu na podstawie przesłanek innych niż bezpośrednia obserwacja; proces rozumowania polegający na wyprowadzaniu konkluzji na podstawie zbioru faktów lub uprzednich przekonań i teorii.

wnioskowanie nieświadome (ang. unconscious inference), termin Helmholtza na określenie percepcji występującej poza świadomością.

wnioskowanie statystyczne (ang. inferential statistics), metody pozwalające badaczom ustalić, jakie wnioski można poprawnie wyciągnąć na podstawie zebranych danych.

wpływ informacyjny (ang. informational influence), jeden z powodów, dla których ludzie stosują się do nacisków grupowych; pragnienie, aby mieć słuszność i aby zrozumieć, jak najlepiej postąpić w danej sytuacji.

wpływ miejsca w szeregu (ang. serial position effect), właściwość procesu wyszukiwania w pamięci, polegająca na tym, że łatwiej jest przypomnieć sobie pozycje z początku i końca listy, niż pozycje znajdujące się w jej środku.

wpływ normatywny (ang. normative influence), wpływ grupy na jednostkę wywierany dzięki temu, że pragnie ona być lubianą, akceptowaną i aprobowaną przez innych.

wrażenie (ang. sensation), proces analizy energii fizycznej w świecie zewnętrznym (na przykład fali dźwiękowej lub świetlnej) i przekształcania jej w aktywność neuronalną, która koduje proste informacje o stymulacji narządów receptorycznych.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia