Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

umiejscowienie kontroli (ang. locus of control orientation), uogólnione przekonanie na temat tego, czy efekty naszych działań są spowodowane tym, co robimy, czy przez wydarzenia poza nasza kontrolą.

uprzedzenie (ang. prejudice), wyuczona postawa wobec pewnego obiektu, której składnikami są: negatywna emocja (ang. niechęć lub strach), negatywne przekonania (ang. stereotypy) usprawiedliwiające tę postawę, oraz intencja behawioralna - dążenie do unikania, kontrolowania, podporządkowania lub wyeliminowania tego obiektu.

urojenie (ang. delusion), fałszywe przekonanie utrzymujące się pomimo niezgodności z faktami i brakiem poparcia społecznego; może wypływać ze źródeł nieświadomych i pozornie służyć potrzebom osobistym, takim jak uniknięcie poczucia winy czy podniesienie szacunku do samego siebie.

uspołecznienie, socjalizacja (ang. socialisation), trwający całe życie proces, w którym indywidualne wzorce zachowania, wartości, standardy, umiejętności, postawy i motywy są tak kształtowane, aby pozostawały w zgodności z uważanymi w danym społeczeństwie za pożądane.

uwaga (ang. attention), stan koncentracji świadomości, któremu towarzyszy wyrazistość percepcji i gotowość ośrodkowego układu nerwowego do reagowania.

uwaga selektywna (ang. selective attention), zdolność zdawania sobie sprawy jedynie z pewnej części dostępnego wejścia sensorycznego.

uzależnienie (ang. dependence), proces, w którym organizm czy umysł przystosowują się do przyjmowania pewnej substancji i stają się od niej zależne.

uzależnienie fizjologiczne (ang. physiological dependence), proces, w którym organizm przystosowuje się do danego środka i uzależnia się od niego, po części wskutek niedoboru neuroprzekaźników, spowodowanego częstą obecnością tego środka.

uzależnienie psychologiczne (ang. psychological dependence), silny popęd psychiczny do uzyskania i zażycia pewnego środka; popęd ten nie wynika z fizjologicznej potrzeby ciągłego zażywania go w celu utrzymania normalnego funkcjonowania.

voyeuryzm (ang. voyeurism), dewiacja seksualna, w której preferowanym sposobem osiągania podniecenia seksualnego jest obserwacja innych, nieświadomych jej osób - rozbierających się lub uprawiających aktywność seksualną.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia