Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

uczenie się przez obserwację (ang. observational learning), proces uczenia się nowych reakcji przez obserwowanie zachowania innych osób.

uczenie się reguł (ang. rule learning), poznawanie behawioralnych implikacji reguł, okoliczności, w jakich mają one zastosowanie oraz konsekwencji podporządkowania się im lub przekroczenia ich.

uczenie się utajone (ang. latent learning), skojarzenia wyuczone dzięki doświadczeniom czy obserwacji, w czasie której nie występuje żadna zmiana w zachowaniu zewnętrznym.

uczenie się zależne od stanu (ang. state-dependent learning), właściwość systemu pamięciowego polegająca na tym, że wyszukiwanie informacji w pamięci jest lepsze, jeśli stan psychiczny lub fizyczny w czasie uczenia się jest podobny do stanu podczas wyszukiwania.

układ dokrewny, u. wydzielania wewnętrznego (ang. endocrine system), układ złożony z gruczołów wydzielających hormony, które regulują przemianę materii, koordynują różne procesy przebiegające w organizmie i mogą wpływać na emocje.

układ limbiczny, u. brzeżny, u. rąbkowy (ang. limbic system), obszar w górnej części starego mózgu, zawierający ośrodki kierujące zachowaniem emocjonalnym i podstawowymi popędami motywacyjnymi.

układ parasympatyczny, u. przywspółczulny (ang. parasympathetic division), część autonomicznego układu nerwowego, która zawiaduje większością podstawowych funkcji życiowych, takich jak na przykład trawienie; działanie tego układu jest w większości wypadków przeciwstawne (ang. antagonistyczne) do działania układu sympatycznego; jego włókna nerwowe wychodzą z niższych segmentów rdzenia kręgowego i z pnia mózgu.

układ sympatyczny, u. współczulny (ang. sympathetic division), część autonomicznego układu nerwowego, która jest aktywna w warunkach mobilizacji organizmu, takich jak bardzo niska temperatura, wytężony wysiłek lub intensywne ćwiczenia, stan strachu lub gniewu; włókna tego układu biorą początek w segmentach rdzenia kręgowego znajdujących się między pniem mózgu a dolnym odcinkiem kręgosłupa.

ukryte wymagania sytuacji badawczej (ang. demand characteristic), sygnały w sytuacji eksperymentalnej, które wpływają na spostrzeganie przez osoby badane żywionych wobec nich oczekiwań badacza; sygnały te w systematyczny sposób oddziałują na zachowanie osób badanych w tej sytuacji; dostarczają alternatywnego wyjaśnienia wpływu hipotetycznych efektów przyczynowych działających zmiennych niezależnych.

ukryty obserwator (ang. hidden observer), część "ja", która podtrzymuje intelektualny kontakt z rzeczywistością i nadal zdaje sobie sprawę, nawet w zmienionych stanach świadomości, takich jak hipnoza; pojęcie wprowadzone przez Ernesta Hilgarda.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia