Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

terapia ekspozycyjna (ang. exposure therapy), terapia, która stosuje strategię polegającą na zbliżaniu się do budzącej lęk sytuacji, co zmusza klienta do stawiania czoła lękowi i zapewnia mu uzyskanie wzmocnienia za udane zbliżenie się do tej sytuacji.

terapia elektrowstrząsowa (ang. electroconvulsive therapy), leczenie "wstrząsami", polegające na przyłożeniu elektrod do skroni pacjenta i przepuszczeniu przez nie w ciągu ułamka sekundy prądu elektrycznego w celu wywołania chwilowego zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym; stosowane wobec pacjentów psychiatrycznych cierpiących na poważną depresję.

terapia Gestalt (ang. Gestalt therapy), terapia, która koncentruje się na sposobach osiągnięcia jedności psychiki i ciała, aby daną osobę uczynić całością.

terapia implozyjna (ang. implosion therapy), behawioralna technika terapeutyczna, w której wystawia się klienta na działanie bodźców ocenionych poprzednio przez niego jako najbardziej przerażające w celu wygaszenia lęku związanego z tymi bodźcami.

terapia jako placebo (ang. placebo therapy), zjawisko polegające na tym, że samo uczestniczenie w terapii, niezależnie od stosowanych w niej specyficznych procedur klinicznych, powoduje wystąpienie u klienta poprawy.

terapia poprzez wgląd (ang. insigh therapy), technika, za pomocą której terapeuta doprowadza pacjenta do uzyskania wglądu w związek między obecnymi symptomami a czynnikami oddziałującymi w przeszłości; znana także jako terapia psychodynamiczna.

terapia poznawcza (ang. cognitive therapy), psychoterapia, która jest nastawiona na zmianę zaburzonych emocji i zachowania, poprzez zmianę sposobu, w jaki klient spostrzega ważne doświadczenia życiowe lub o nich myśli.

terapia psychoanalityczna (ang. psychoanalitic therapy), terapia psychodynamiczna opracowana przez Freuda; intensywna i długotrwała technika wykrywania nieświadomych motywów i konfliktów u neurotycznych, dręczonych lękiem jednostek.

terapia racjonalno-emotywna (ang. rational-emotive therapy), wszechstronny system zmiany osobowości, oparty na przekształcaniu irracjonalnych przekonań powodujących występowanie niepożądanych, intensywnych reakcji emocjonalnych, takich jak silny lęk; opracowana przez Alberta Ellisa.

terapia skoncentrowana na osobie (ang. person-centered therapy), humanistyczne podejście do terapii ludzi mających problemy, w którym kładzie się nacisk na zdrowy rozwój psychiczny jednostki; oparte na założeniu, że wszyscy ludzie charakteryzują się podstawową skłonnością do samorealizacji; opracowana przez Carla Rogersa.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia