Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

teoria oczekiwań (ang. expectancy theory), poznawcza teoria motywacji do pracy, która twierdzi, że pracownicy są motywowani, kiedy oczekują, że ich wysiłek i efekt pracy przyniesie pożądane rezultaty.

teoria poziomów przetwarzania (ang. levels-of-processing theory), teoria głosząca, że istnieje jeden system pamięciowy, w którym zróżnicowane są tylko poziomy przetwarzania nadchodzącej informacji.

teoria procesu przeciwstawnego (ang. opponent-process theory), teoria, głosząca, że całość doznań barwnych wywodzi się z trzech systemów, z których każdy zawiera dwa elementy przeciwstawne (czerwony vs. zielony, niebieski vs. żółty i czarny vs. biały).

teoria rozprzestrzeniającej się aktywacji (ang. spreading activation theory), model poznawczy opisujący słownik umysłowy człowieka jako zorganizowany w sieć wzajemnie powiązanych słów i pojęć w taki sposób, że pobudzenie jakiejkolwiek części wywołuje wibracje rozprzestrzeniające się na części z nią połączone.

teoria społecznego uczenia się (ang. social-learning theory), teoria uczenia się, która kładzie nacisk na rolę obserwacji i naśladowania zachowań obserwowanych u innych; opracowana przez Alberta Bandurę i Waltera Mischela.

teoria sprawiedliwości (ang. equity theory), poznawcza teoria motywacji do pracy, która głosi, że pracownicy są motywowani do podtrzymywania sprawiedliwych i uczciwych stosunków z innymi osobami; także model, który postuluje, że sprawiedliwe stosunki to te, w których wynik poszczególnych uczestników jest proporcjonalny do ich wkładu.

teoria stereochemiczna (ang. stereochemical theory), teoria zapachu, według której punkty odbiorcze w komórkach wrażliwych na zapach mają zróżnicowaną wielkość i kształt, odpowiadające stymulującym je molekułom.

teoria tamy (ang. gate-control theory), teoria modulacji bólu, która głosi, że pewne komórki w rdzeniu przedłużonym działają jak tama, przerywając i blokując pewne sygnały bólowe i dopuszczając do mózgu tylko niektóre z nich.

teoria trzech kolorów (ang. trichromatic theory), teoria, która głosi, że istnieją trzy typy receptorów barw wytwarzające "pierwotne" wrażenia barwne - czerwień, zieleń i niebieskość.

teoria wyłaniania się i interakcji (ang. emergent-interaction theory), pogląd na zagadnienie relacji między ciałem i umysłem, oparty na pięciu głównych hipotezach: a) czynności mózgu wywołują stany umysłowe, które jednak są czymś różnym od stanów mózgu i nie dają się w pełni do nich sprowadzić; b) umysł i świadome doświadczenie interpretuje się jako wyłaniające się właściwości czynności mózgu; c) zjawisko "doświadczenia wewnętrznego" jest wyższego rzędu wyłaniającą się właściwości ą mózgu, który jest zorganizowany w hierarchię coraz większej regulacji i kontroli wyższych poziomów nad niższymi; d) mózg i umysł oddziałują wzajemnie na siebie; e) świadomy umysł wywiera na mózg wpływ przyczynowy na najwyższym poziomie w dziedzinie kontroli nad zachowaniem i kierowania nim.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia