Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

schemat (ang. schema), zintegrowana wiązka wiedzy, na pewien temat; obejmuje także oczekiwania.

schemat (ang. scheme), termin używany przez Piageta na określenie struktur poznawczych, które rozwijają się w miarę jak niemowlęta i małe dzieci uczą się przystosowawczych sekwencji sensorycznych i specyficznych zachowań do warunków środowiskowych.

schemat A-B-A (ang. A-B-A design), schemat eksperymentalny, w którym osoby badane najpierw znajdują się pod wpływem warunków poziomu podstawowego (A), a następnie poddaje się je oddziaływaniu eksperymentalnemu (B), po czym powraca się do poziomu podstawowego (A).

schemat badawczy (ang. research design), plan, według którego badacz obserwuje i mierzy zachowanie.

seksualność człowieka (ang. human sexuality), połączenie właściwości fizycznych i zdolności do specyficznych zachowań seksualnych; psychoseksualne uczenie się, wartości, normy i postawy wobec zachowań seksualnych.

selektywna optymalizacja (ang. selective optimalization), strategia dobrego starzenia się, polegająca na wyciągnięciu jak największych korzyści z zysków i jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu strat, związanych z normalnym starzeniem się; ograniczenie swych działań do tego, co robi się dobrze i wykonywanie tego coraz lepiej.

sen delta (ang. delta sleep), stadium w cyklu snu, w którym aktywność bioelektryczną mózgu charakteryzują fale o niskiej częstotliwości i dużej amplitudzie.

sen nie-REM (ang. nonREM ssleep, NREM), okres, w którym śpiący nie wykazuje REM (tzn. szybkich ruchów oczu); charakteryzuje się mniejszą ilością marzeń sennych niż sen REM.

sen REM (ang. REM sleep), stadium cyklu snu, w którym aktywność bioelektryczną mózgu charakteryzują nieregularne wzorce EEG o małej amplitudzie, podobne do obserwowanych w stanie czuwania, i w którym występują serie szybkich ruchów oczu; zwane także snem paradoksalnym.

sensoryczne warunkowanie wstępne (ang. sensory preconditioning), uczenie się skojarzenia między dwoma łączonymi ze sobą bodźcami, zanim którykolwiek z nich zostanie zestawiony z bodźcem bezwarunkowym.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia