Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

psychologia poznawcza (ang. cognitive psychology), badanie wyższych procesów i struktur umysłowych.

psychologia rozwojowa (ang. developmental psychology), gałąź psychologii zajmująca się interakcją procesów fizycznych i psychologicznych oraz stadiami rozwoju od momentu poczęcia.

psychologia rozwojowa obejmująca okres całego życia (ang. life-span developmental), badanie osobowości, funkcjonowania umysłowego i innych podstawowych aspektów natury ludzkiej, w miarę jak nieustannie rozwijają się one i zmieniają przez cały czas trwania cyklu życiowego.

psychologia społeczna (ang. social psychology), gałąź psychologii, która bada wpływ zmiennych społecznych na zachowanie, postawy, spostrzeganie i motywy jednostki; bada ona także zjawiska grupowe i międzygrupowe.

psychologia środowiskowa (ang. environmental psychology), badanie zależności między procesami psychicznymi a środowiskami fizycznymi, zarówno naturalnymi, jak i stworzonymi przez człowieka; kładzie nacisk na wzajemność i obustronność oddziaływań w relacjach organizm -środowisko.

psychologia władz umysłu (ang. faculty psychology), racjonalistyczna doktryna związana z nazwiskiem Immanuela Kanta; zakłada ona, że umysł ma wrodzone struktury służące rozwojowi, które nie zależą od doświadczenia.

psychologia zdrowia (ang. health psychology), dziedzina psychologii stawiająca sobie za cel zrozumienie, w jaki sposób ludzie zachowują zdrowie, z jakich powodów stają się chorzy i jak wtedy reagują.

psychometria (ang. psychometrics), dziedzina psychologii specjalizująca się w testowaniu umysłowym.

psychoneuroimmunologia (ang. psychoneuroimmunology), dziedzina badań, która zajmuje się wpływem stresu na fizjologiczne i biologiczne funkcje organizmu, zwłaszcza na układ odpornościowy.

psychoterapia (ang. psychotherapy), grupa terapii, stosowanych do leczenia zaburzeń psychicznych i koncentrujących się na zmienianiu nieprawidłowych zachowań, myśli, spostrzeżeń i emocji, które mogą być związane ze specyficznymi zaburzeniami. zob. terapia.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia