Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

prawo specyficznej energii nerwowej (ang. law of specific nerve energy), zasada głosząca, że wszystkie impulsy nerwowe są praktycznie identyczne oraz że jakość doświadczenia sensorycznego jest zdeterminowana przez rodzaj pobudzanego receptora.

prawo Webera (ang. Weber's law), twierdzenie, że wielkość progu różnicy jest proporcjonalna do intensywności bodźca standardowego.

prawo wspólnego losu (ang. law of common fate), prawo grupowania, które głosi, że podlegają mu elementy poruszające się w tym samym kierunku i w tym samym tempie.

prawo Yerkesa-Dodsona (ang. Yerkes-Dodson law), korelacja pomiędzy trudnością zadania a optymalnym poziomem motywacji; poziom wykonania trudnego zadania spada a poziom wykonania zadania łatwego wzrasta, wraz ze wzrostem pobudzenia, tworząc funkcję w kształcie odwróconego U.

pręciki (ang. rods), fotoreceptory skoncentrowane na obrzeżach siatkówki najbardziej aktywne w przyćmionym świetle; pręciki nie wytwarzają wrażeń barwnych.

procedura sprawozdania całościowego (ang. whole-report procedure), technika eksperymentalna, stosowana w badaniach nad pamięcią, polegająca na tym, że osoby badane, którym pokazano układ kilku bodźców, prosi się następnie o przypomnienie sobie jak najwięcej bodźców z tego układu.

procedura sprawozdania częściowego (ang. partial-report procedure), technika eksperymentalna stosowana w badaniach nad pamięci ą, w której osobom badanym eksponuje się układ kilku bodźców, a następnie prosi się je, by odtworzyły pewną część tego układu, zamiast całej zaprezentowanej im informacji.

proces nieświadomy (ang. unconsiouss process), w teorii Freuda proces umysłowy nie obserwowalny bezpośrednio ani nie sprawdzalny na drodze introspekcji, o którego istnieniu wnioskuje się z obserwowalnych zachowań.

procesy nieświadome (ang. nonconscious processes), procesy zawierające informacje, które nie są reprezentowane ani w świadomości, ani w pamięci, takie jak organizowanie odbieranych bodźców w figurę i tło.

procesy sensoryczne (ang. sensory processes), procesy związane z narządami zmysłowymi i obwodowym układem nerwowym, które zapewniają nam bezpośredni kontakt ze źródłami stymulacji.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia