Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

podwójna podwzgórzowa teoria głodu (ang. dual hypothalamic theory of hunger), teoria, według której podwzgórze boczne i przyśrodkowe kontroluje rozpoczęcie i zaprzestanie jedzenia.

podwójna teoria pamięci (ang. duplex theory of memory), teoria dotycząca struktury systemu pamięciowego, która postuluje jakościowo różne systemy dla pamięci krótkotrwałej i długotrwałej.

podwójne związanie (ang. double bind), sytuacja, w której dziecko otrzymuje od rodzica wielorakie, wzajemnie sprzeczne przekazy; hipotetycznie, czynnik sprzyjający reakcjom schizofrenicznym.

podwójnie ślepa próba (ang. double-blind control), technika eksperymentalna, pozwalająca wyeliminować tendencyjność wynikającą z oczekiwań eksperymentatorów; polega na utrzymywaniu w nieświadomości zarówno osób badanych, jak i pomocników badaczy, których badanych poddaje się której procedurze.

podwzgórze (ang. hypothalamus), struktura podkorowa o kluczowym znaczeniu, odgrywająca ważną rolę w regulacji metabolizmu, temperatury, odczuwania głodu i pragnienia oraz zachowania emocjonalnego; ośrodek sterujący, dzięki połączeniom z przysadką mózgową, większą częścią układu wydzielania wewnętrznego.

pojęcie (ang. concept), reprezentacja umysłowa rodzajów lub kategorii obiektów; kształtuje się na podstawie doświadczeń ze światem.

pojęcie stałości (ang. conservation), rozumienie, że fizyczne właściwości obiektu nie zmieniają się, jeżeli nic nie zostaje dodane lub ujęte, chociaż jego wygląd może się zmienić; także: zasada mówiąca, że wiele aspektów mechanizmów biologicznych jest podobnych u różnych gatunków, co pozwala wnioskować z wyników badań nad systemami niższych zwierząt o funkcjonowaniu człowieka.

pokwitanie (ang. puberty), osiągnięcie dojrzałości płciowej; oznaką pokwitania jest u dziewcząt pierwsza miesiączka, a u chłopców wytwarzanie żywych plemników i zdolność do wytrysku nasienia.

polaryzacja (ang. polarity), stan elektryczny (pozytywny lub negatywny) błony komórkowej.

pole recepcyjne (ang. receptive field), obszar siatkówki, z którego otrzymuje przekazy pojedyncza komórka zwojowa.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia