Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

poczucie własnej skuteczności (ang. self-efficacy), zbiór przekonań jednostki o adekwatności własnego funkcjonowania w danej sytuacji; pojęcie opracowane przez Alberta Bandurę.

podatność na hipnozę (ang. hypnotizability), stopień wrażliwości danej osoby na znormalizowane sugestie hipnotyczne.

podejmowanie decyzji (ang. decision making), proces wyboru pomiędzy możliwościami; przyjęcie lub odrzucenie jednej z dostępnych opcji.

podejście AI (ang. AI approach), podejście sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence) przyjmowane w badaniu procesów poznawczych; w badaniu percepcji stosuje się tu trzy poziomy analizy: a) mechanizmy neuropsychologiczne; b) algorytmy operacyjne specyficzne dla procesów percepcji; c) analiza fizycznych własności świata, które umożliwiają ludzką percepcję.

podejście behawiorystyczne (ang. behavioristic approach), model psychologiczny, który zajmuje się przede wszystkim obserwowalnym zachowaniem i jego związkami z bodźcami środowiskowymi; badacze o orientacji behawiorystycznej starają się zrozumieć, w jaki sposób poszczególne bodźce środowiskowe kontrolują pewne rodzaje zachowań.

podejście biologiczne (ang. biological approach), podejście do ustalania przyczyn zachowania, koncentrujące się na działaniu genów, mózgu, układu nerwowego i układu wydzielania wewnętrznego.

podejście ewolucjonistyczne (ang. evolutionary approach), sposób podejścia do psychologii, który kładzie nacisk na doniosłe znaczenie adaptacyjności zachowania i umysłu; opiera się na założeniu, że zdolności umysłowe ludzi, podobnie jak ich zdolności fizyczne, ewoluowały w ciągu milionów lat, by służyć konkretnym celom przystosowawczym.

podejście fenomenologiczne (ang. phenomenological approach), podejście w psychologii osobowości polegające na próbie zrozumienia osoby poprzez zrozumienie jej subiektywnego ujmowania rzeczywistości.

podejście historyczne (ang. historical approach), stosowany w badaniach nad rozwojem schemat badawczy, w którym czas jest główną zmienną niezależną.

podejście holistyczne (ang. holistic approach), teoretyczny sposób podejścia, który wyjaśnia poszczególne działania w kategoriach całej osobowości danej osoby.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia