Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

okres dorastania (ang. adolescence), stadium życia definiowane zwykle jako zaczynające się z początkiem pokwitania, kiedy jednostka osiąga dojrzałość płciową, czyli zdolność rozmnażania się.

okres krytyczny (ang. critical period), okres rozwoju, w którym organizm jest optymalnie gotowy do przyswojenia określonego zachowania o ile pojawią się odpowiednie bodźce i doświadczenia; także: okres najszybszych zmian biochemicznych danej struktury mózgowej i systemu nerwowego.

okres refrakcji (ang. refractory period), okres spoczynku, w trakcie którego nie może być aktywizowany impuls nerwowy.

okres sensomotoryczny (ang. sensory-motor period) pierwsze z wyodrębnionych przez Piageta stadiów rozwoju poznawczego (mniej więcej od urodzenia do drugiego roku życia); charakterystyczny dla tego okresu jest rozwój poczucia własnej tożsamości, skuteczności swych działań i istnienia związków przyczynowych.

operacja umysłowa (ang. mental operation), umysłowe manipulowanie informacjami; jest ono w większym stopniu uzależnione od pojęć o obiektach niż od bezpośredniej informacji percepcyjnej.

operacje formalne (ang. formal operation), czwarte z wyodrębnionych przez Piageta stadiów rozwoju poznawczego (powyżej jedenastego roku życia); dla tego stadium charakterystyczne jest myślenie abstrakcyjne i operowanie pojęciami.

opiaty (ang. opiate), narkotyk produkowany z opium; klasyfikowany jako depresant.

opór (ang. resistance), niezdolność czy niechęć pacjenta poddawanego psychoanalizie do omawiania pewnych myśli, pragnień czy doświadczeń.

opracowanie (ang. elaboration), czynność polegająca na powiązaniu nowej informacji z inną posiadaną już informacją, albo z celami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, dla których mogłaby ona później okazać się przydatna; zwykle poprawia przechowanie wyuczonego materiału.

optyka ekologiczna (ang. ecological optics), teoria percepcji, która kładzie nacisk na bogactwo informacji bodźcowych i przedstawia podmiot postrzegający jako aktywnego badacza środowiska; opracowana przez Jamesa Gibsona.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia