Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

myślenie grupowe (ang. group think), w podejmowaniu decyzji przez grupę, skłonność do odsiewania niepożądanych informacji tak, by osiągnąć konsensus, szczególnie jeśli jest to zgodne z punktem widzenia przywódcy; pojęcie opracowane przez Irvinga Janisa.

myślenie konwergencyjne (ang. convergent thinking), aspekt twórczości związany z posługiwaniem się wiedzą i logiką do selekcji najlepszego rozwiązania problemu.

myślenie postformalne (ang. postformal thought), typ myślenia występujący u osób dorosłych, który jest przystosowany do rozwiązywania problemów świata realnego, ponieważ jest mniej abstrakcyjny i rygorystyczny niż myślenie formalne, lepiej radzi sobie z niekonsekwencjami występującymi w życiu i w większym stopniu umożliwia integrację sprzecznych elementów w sensowną całość.

myślenie przedoperacyjne (ang. preoperational thought), drugie z wyodrębnionych przez Piageta stadiów rozwoju poznawczego (od 2 do 7 roku życia); charakterystyczne dla tego stadium jest rozumowanie transdukcyjne, egocentryzm i rozwój zdolności do przedstawiania świata zewnętrznego za pomocą symboli.

myślenie realistyczne (ang. realistic thinking), myślenie oparte na dostosowaniu poglądów do rzeczywistości wymogów sytuacyjnych, ograniczeń czasowych i reguł operacyjnych oraz na trafnej ocenie własnych zasobów osobistych (w przeciwieństwie do myślenia autystycznego).

nabywanie (ang. acquisition), w warunkowaniu klasycznym stadium, w którym reakcja warunkowa zostaje po raz pierwszy wywołana przez bodziec warunkowy.

nadmierna regularyzacja (ang. overregularization), błąd gramatyczny, pojawiający się zwykle we wczesnym okresie rozwoju językowego, polegający na zbyt szerokim stosowaniu reguł języka, co daje w rezultacie niepoprawne formy językowe (zwłaszcza w tworzeniu czasu przeszłego i liczby mnogiej [w języku angielskim - przyp. tłum]).

nakładanie się (ang. interposition, occlusion), wskaźnik głębi polegający na zasłanianiu przez jeden przedmiot części widoku innego przedmiotu.

nałóg (ang. addiction), stan fizyczny, w którym występują symptomy wycofania, jeśli do organizmu nie wprowadzi się pewnej substancji.

napięcie (ang. strain), reakcja organizmu na stresory zewnętrzne.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia