Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

modalności zmysłowe (ang. sensory modalities), termin ogólny obejmujący wszystkie odrębne systemy sensoryczne, które pobierają informacje z otoczenia.

model (ang. model), struktura teoretyczna, która dostarcza uproszczonego sposobu myślenia o podstawowych składnikach danej dziedziny wiedzy.

model częstotliwości przestrzennej (ang. spatial-frequency model), teoria, która głosi, że system wzrokowy analizuje bodźce złożone przez rozbicie ich na częstotliwości przestrzenne; konkurencyjny w stosunku do modelu detekcji cech w analizie bodźca.

model detekcji cech (ang. feature-detection model), teoria głosząca, że komórki na poszczególnych poziomach systemu wzrokowego wykrywają (detekcja) poszczególne cechy bodźca.

model medyczny (ang. medical model), paradygmat polegający na definiowaniu i badaniu anomalii psychologicznych w sposób analogiczny do stosowanego w badaniu i leczeniu choroby cielesnej.

model podwójnego kodowania w pamięci (ang. dual-code model of memory), teoria, dotycząca natury systemu kodowania w pamięci, zgodnie z którą informacja jest przechowywana w pamięci za pomocą kodów zarówno werbalnych, jak i wzrokowych.

model poznawczy (ang. cognitive model), psychologiczny model procesów umysłowych pośredniczących pomiędzy bodźcami na wejściu a reakcjami na wyjściu.

model przetwarzania informacji (ang. information-processing model), powszechne podejście w badaniu procesów poznawczych oparte na założeniu, że wszystkie formy poznania (takie jak pamięć, percepcja i struktura wiedzy) można zrozumieć poprzez analizę części składowych; operacje są wykonywane na napływających informacjach i stanowią serię stadiów uporządkowanych w hierarchię przetwarzania od prostszych do bardziej złożonych.

model rozproszonego przetwarzania równoległego (ang. paralell distributed processing model, PDP), model umysłu oparty na założeniu, że informacja jest przetwarzana w systemie rozproszonym, interaktywnym i równoległym, który wykonuje równocześnie rozmaite czynności przez pobudzanie lub hamowanie połączeń między przetwarzającymi jednostkami; nazywany także koneksjonizmem.

modele psychologiczne (ang. psychological models), teorie zaburzeń psychicznych oparte na założeniu, że przyczyny zachowań nienormalnych mają naturę psychologiczną, a nie biologiczną; także ogólne modele lub koncepcje funkcjonowania umysłowego i zachowaniowego.

następne »

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia