Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

kora ruchowa (ang. motor cortex), obszar kory mózgowej wzdłuż przedniej części bruzdy środkowej, którego funkcją jest przesyłanie sygnałów do mięśni; zwany także projekcyjną okolicą ruchową.

kora słuchowa (ang. auditory cortex), okolica zlokalizowana w płatach skroniowych półkul mózgowych, która otrzymuje i przetwarza sygnały słuchowe.

kora wzrokowa (ang. visual cortex), obszar z tyłu mózgu w płatach potylicznych, gdzie przetwarzana jest informacja wzrokowa.

korelacja (ang. correlation), miara stopnia, w jakim dwie zmienne są ze sobą związane, czyli wykazują systematyczną współzmienność.

kozioł ofiarny (ang. scapegoat), obiekt inny niż pierwotne źródło frustracji, na który została przemieszczona agresja.

krystalizacja normy (ang. norm crystallization), upodabnianie się oczekiwań grupy ludzi, w miarę jak rozmawiają oni ze sobą i wykonuj ą razem różne czynności, wskutek czego tworzy się wspólny pogląd czy stanowisko.

kryterium konsekwencji (ang. consistency criterion), kryterium stosowane w celu ustalenia, czy jakieś działanie należy przypisać czynnikom sytuacyjnym czy dyspozycyjnym; polega na rozstrzygnięciu, czy działanie to jest podejmowane stale przez daną osobę.

kryterium powszechności (ang. consensus criterion), kryterium stosowane w celu ustalenia, czy jakieś działanie należy przypisać czynnikom sytuacyjnym czy dyspozycyjnym; polega na rozstrzygnięciu, czy większość ludzi w tej samej sytuacji zachowa łaby się w taki sam, czy w inny sposób.

kryterium specyficzności (ang. distinctiveness criterion), kryterium stosowane w celu ustalenia, czy jakieś działanie należy przypisać czynnikom sytuacyjnym czy dyspozycyjnym; polega na rozstrzygnięciu, czy działanie to jest dla danej osoby czymś niezwykłym i nietypowym.

krytyczny punkt zapasów (ang. critical set point), poziom na wewnętrznej "skali" biologicznej, która sygnalizuje ośrodkowemu układowi nerwowemu stan tłuszczu w organizmie; kiedy tłuszcz zmagazynowany w wyspecjalizowanych komórkach spada poniżej tego poziomu, wysyłane są sygnały pobudzające do jedzenia; ma kluczowy wpływ na ilość spożywanego jedzenia i wagę.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia