Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

asymetria półkulowa (ang. cerebral dominance), tendencja jednej półkuli mózgowej do odgrywania ważniejszej roli niż druga w kontrolowaniu określonych funkcji; asymetria w funkcjonowaniu mózgu pozwala uniknąć rywalizacji między półkulami mózgowymi, dzięki zdominowaniu jednej z nich przez drugą - zwykle półkuli "milczącej" przez półkulę zawiadującą mową (u większości ludzi praworęcznych dominującą jest lewa półkula).

asymilacja (ang. assimilation), proces, w którym nowe elementy poznawcze dostosowywane są do elementów starych lub modyfikowane dla lepszego dopasowania; pojęcie rozwinięte przez Jeana Piageta - używane w powiązaniu z akomodacją.

asymilacja tendencyjna (ang. biased assimilation), rozstrzyganie wieloznaczności danych na korzyść zgodności z istniejącymi przekonaniami.

autohipnoza (ang. autohypnosis), wywoływanie stanu hipnotycznego u samego siebie.

automatyzm (ang. automaticity), w przetwarzaniu informacji proces pozornie nie wymagający wysiłku ani woli, wyzwalany bez udziału intencji podmiotu.

autonomiczny układ nerwowy, AUN (ang. autonomic nervous system, ANS), część obwodowego układu nerwowego, która reguluje czynności organizmu nie podlegające zwykle kontroli dowolnej, w tym zmiany w narządach wewnętrznych występujące podczas doznawania emocji; złożony z dwóch części: układu sympatycznego (współczulnego) i parasympatycznego (przywspółczulnego).

badania międzykulturowe (ang. cross-cultural research), badania mające na celu wykrycie, czy jakieś zachowania obserwowane w jednej kulturze występują także w innych kulturach.

badania nad adopcją (ang. adoption studies), badania orzekające o dziedziczności, w których ustala się stopień, w jakim cechy i wzorce zachowania (jak I.I. czy osobowość) dzieci adoptowanych koreluje z cechami i wzorcami zachowania ich rodziców biologicznych i przybranych.

badania normatywne (ang. normative investigation), badania ukierunkowane na opisanie tego, co jest charakterystyczne lub specyficzne dla danego wieku lub stadium rozwojowego.

badania podstawowe (ang. basic research), badania podejmowane w celu uzyskania dokładnej i wszechstronnej wiedzy o danym zjawisku czy procesie, początkowo bez uwzględniania praktycznych zastosowań.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia