Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

antycypacyjne radzenie sobie (ang. anticipatory coping), wysiłki podejmowane przed potencjalnie stresowym wydarzeniem, w celu przezwyciężenia, zredukowania lub tolerowania braku równowagi między spostrzeganymi wymaganiami a dostępnymi środkami.

antyspołeczne zaburzenie osobowości (ang. antisocial personality disorder), zaburzenie osobowości, którego objawy to brak sumienia oraz poczucia odpowiedzialności wobec innych.

archetyp (ang. archetype), w teorii osobowości Junga uniwersalna, wrodzona, pierwotna reprezentacja symboliczna szczególnego doświadczenia lub obiektu; składnik nieświadomości zbiorowej.

asocjacjonizm (ang. associationism), koncepcja stworzona przez brytyjskich filozofów empirycznych, zgodnie z którą źródłem idei są doświadczenia sensoryczne, a myślenie i pamięć składają się z łańcuchów tych idei.

asymetria półkulowa (ang. cerebral dominance), tendencja jednej półkuli mózgowej do odgrywania ważniejszej roli niż druga w kontrolowaniu określonych funkcji; asymetria w funkcjonowaniu mózgu pozwala uniknąć rywalizacji między półkulami mózgowymi, dzięki zdominowaniu jednej z nich przez drugą - zwykle półkuli "milczącej" przez półkulę zawiadującą mową (u większości ludzi praworęcznych dominującą jest lewa półkula).

asymilacja (ang. assimilation), proces, w którym nowe elementy poznawcze dostosowywane są do elementów starych lub modyfikowane dla lepszego dopasowania; pojęcie rozwinięte przez Jeana Piageta - używane w powiązaniu z akomodacją.

asymilacja tendencyjna (ang. biased assimilation), rozstrzyganie wieloznaczności danych na korzyść zgodności z istniejącymi przekonaniami.

autohipnoza (ang. autohypnosis), wywoływanie stanu hipnotycznego u samego siebie.

automatyzm (ang. automaticity), w przetwarzaniu informacji proces pozornie nie wymagający wysiłku ani woli, wyzwalany bez udziału intencji podmiotu.

autonomiczny układ nerwowy, AUN (ang. autonomic nervous system, ANS), część obwodowego układu nerwowego, która reguluje czynności organizmu nie podlegające zwykle kontroli dowolnej, w tym zmiany w narządach wewnętrznych występujące podczas doznawania emocji; złożony z dwóch części: układu sympatycznego (współczulnego) i parasympatycznego (przywspółczulnego).

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia