Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

analiza zawodu (ang. job analysis), badanie konkretnego zawodu pod kątem natury i stopnia pożądanych umiejętności, wymaganego nakładu wysiłku, zakresu odpowiedzialności jednostki wykonującej ten zawód za decyzje mające wpływ na zasoby i personel firmy oraz analiza wszelkich typów stresu, które mogą wiązać się z tym zawodem.

analne stadium (ang. anal stage), w teorii freudowskiej drugie stadium rozwoju psychoseksualnego; w tym stadium (ok. 2. roku życia) dziecko uzyskuje kontrolę nad procesami wydalania, które w tym okresie są głównym źródłem przyjemności.

ankieta (ang. survey), metoda zbierania informacji od dużej liczby ludzi; informację samoopisową zbiera się w formie odpowiedzi na listę pytań, przedstawionych w ustalony sposób.

antycypacyjne radzenie sobie (ang. anticipatory coping), wysiłki podejmowane przed potencjalnie stresowym wydarzeniem, w celu przezwyciężenia, zredukowania lub tolerowania braku równowagi między spostrzeganymi wymaganiami a dostępnymi środkami.

antyspołeczne zaburzenie osobowości (ang. antisocial personality disorder), zaburzenie osobowości, którego objawy to brak sumienia oraz poczucia odpowiedzialności wobec innych.

archetyp (ang. archetype), w teorii osobowości Junga uniwersalna, wrodzona, pierwotna reprezentacja symboliczna szczególnego doświadczenia lub obiektu; składnik nieświadomości zbiorowej.

asocjacjonizm (ang. associationism), koncepcja stworzona przez brytyjskich filozofów empirycznych, zgodnie z którą źródłem idei są doświadczenia sensoryczne, a myślenie i pamięć składają się z łańcuchów tych idei.

asymetria półkulowa (ang. cerebral dominance), tendencja jednej półkuli mózgowej do odgrywania ważniejszej roli niż druga w kontrolowaniu określonych funkcji; asymetria w funkcjonowaniu mózgu pozwala uniknąć rywalizacji między półkulami mózgowymi, dzięki zdominowaniu jednej z nich przez drugą - zwykle półkuli "milczącej" przez półkulę zawiadującą mową (u większości ludzi praworęcznych dominującą jest lewa półkula).

asymilacja (ang. assimilation), proces, w którym nowe elementy poznawcze dostosowywane są do elementów starych lub modyfikowane dla lepszego dopasowania; pojęcie rozwinięte przez Jeana Piageta - używane w powiązaniu z akomodacją.

asymilacja tendencyjna (ang. biased assimilation), rozstrzyganie wieloznaczności danych na korzyść zgodności z istniejącymi przekonaniami.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia