Słownik

następne »
znajdź termin     

psychologia społeczna (ang. social psychology), gałąź psychologii, która bada wpływ zmiennych społecznych na zachowanie, postawy, spostrzeganie i motywy jednostki; bada ona także zjawiska grupowe i międzygrupowe.

psychologia środowiskowa (ang. environmental psychology), badanie zależności między procesami psychicznymi a środowiskami fizycznymi, zarówno naturalnymi, jak i stworzonymi przez człowieka; kładzie nacisk na wzajemność i obustronność oddziaływań w relacjach organizm -środowisko.

reguła (ang. rule), wytyczna określająca właściwe zachowanie w pewnych sytuacjach.

rola społeczna (ang. social role), społecznie określony wzorzec zachowań, jakich oczekuje się od osoby, kiedy funkcjonuje ona w danej sytuacji lub grupie.

rzeczywistość społeczna (ang. social reality), zgodność spostrzeżeń i przekonań dotyczących jakiejś sytuacji, będąca wynikiem porównań dokonywanych pomiędzy członkami danej grupy społecznej.

samospełniające się proroctwo (ang. self-fulfilling prophesy), koncepcja, zgodnie z którą hipoteza lub oczekiwanie dotyczące przyszłego sposobu działania danej osoby wywiera subtelny wpływ na tę osobę, by działała w oczekiwany sposób.

sytuacja totalna (ang. total situation), sytuacja, w której ludzie są odizolowani od przeciwnych poglądów, a wszelkie źródła informacji, społeczne nagrody i kary są w wysokim stopniu kontrolowane przez przywódców grupy.

sytuacjonizm (ang. situationism), stanowisko, zgodnie z którym nasze działania w znacznie większym stopniu, niż sobie z tego zdajemy sprawę, są zdeterminowane przez siły i ograniczenia sytuacyjne, a nie przez cechy osobiste.

teoria atrybucji (ang. attribution theory), teoria dotycząca potocznych, zdroworozsądkowych sposobów wyjaśniania zachowania ludzkiego.

teoria autopercepcji (ang. self-perception theory), koncepcja, zgodnie z którą ludzie obserwują samych siebie, aby zrozumieć, dlaczego postępują tak a nie inaczej; ludzie wnioskują, jakie są ich stany wewnętrzne, na podstawie swoich spostrzeżeń, jak się zachowują w danej sytuacji; teoria opracowana przez Daryla Bema.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia