Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

egocentryzm (ang. egocentrism), aspekt centryzmu odnoszący się do trudności, jakie mają dzieci na poziomie przedoperacyjnym w wyobrażaniu sobie sytuacji z perspektywy kogoś innego.

egotyzm atrybucyjny (ang. self-serving bias), kategoria błędów atrybucji, polegająca na tym, że ludzie są skłonni przypisywać sobie zasługę za swoje sukcesy, a wypierać się odpowiedzialności za swoje niepowodzenia.

egzystencjalizm (ang. existentialism), filozofia, która kładzie nacisk na odpowiedzialność jednostki i możliwość pełnej realizacji swej egzystencji dzięki właściwym wyborom; w psychologii jest to pogląd, że zasadniczym problemem egzystencji jest odnalezienie siebie, bycie sobą i realizowanie własnego potencjału.

ekologia (ang. ecology), nauka badająca związki między organizmami a ich środowiskiem.

ekologia behawioralna (ang. behavioral ecology), badania interakcji między środowiskiem a zachowaniem żyjących w nim organizmów; analiza środowisk ekologicznych charakterystycznych dla pewnych zachowań.

ekologia kliniczna (ang. clinical ecology), dziedzina badająca związki między zaburzeniami, takimi jak lęk i depresja, a szkodliwymi lub urazotwórczymi czynnikami środowiskowymi.

ekonomia poznawcza (ang. cognitive economy), minimalizacja czasu i wysiłku potrzebnego do przetwarzania informacji.

ekonomia żetonowa (ang. token economy), technika pozytywnego wzmacniania, w której jednostki nagradza się żetonami za zachowania społecznie pożądane; żetony te można później wymienić na różne przywileje.

eksperyment kontrolowany (ang. controlled experiment), metoda badawcza, w której obserwacje określonych zachowań przeprowadza się w systematycznie zmienianych warunkach, a osoby badane przydziela się losowo do poszczególnych warunków (grup).

eksperyment więzienny, eksperyment stanfordzki (ang. Stanford Prison experiment), badanie, które wykazało zdumiewająco potężny wpływ czynników społecznych i środowiskowych na zachowanie; osoby badane przydzielono losowo do grupy strażników lub więźniów, przebywających w środowisku "sztucznego więzienia", a te losowo przydzielone role wytworzyły między badanymi różnice pod względem pozycji i posiadanej władzy, które były weryfikowane w sytuacji więziennej; opracowany przez Philipa Zimbardo.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia