Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

efekt wzmacniania częściowego (ang. partial reinforcement effect), prawidłowości polegające na tym, że reakcje nabywane przy zastosowaniu wzmacniania częściowego są trudniejsze do wygaszenia niż reakcje nabywane przy wzmacnianiu ciągłym.

efekt Zeigarnik (ang. Zeigarnik effect), efekt motywacyjny wywoływany przez niedokończone zadania, które tworzą "napięcie zadaniowe" prowadzące niekiedy do lepszego odtwarzania pamięciowego zadań niedokończonych niż dokończonych; pojęcie lewinowskie po raz pierwszy zademonstrowane przez Blumę Zeigarnik.

Ego (ang. Ego), w teorii Freuda, racjonalny aspekt osobowości; kieruje impulsami id tak, by spełnić wymagania rzeczywistości, a jednocześnie utrzymać szacunek jednostki dla samej siebie i zapewnić jej aprobatę społeczną.

Ego idealne (ang. Ego ideal), w teorii Freuda, pogląd jednostki na to, jakiego rodzaju osobą powinna starać się zostać.

egocentryzm (ang. egocentrism), aspekt centryzmu odnoszący się do trudności, jakie mają dzieci na poziomie przedoperacyjnym w wyobrażaniu sobie sytuacji z perspektywy kogoś innego.

egotyzm atrybucyjny (ang. self-serving bias), kategoria błędów atrybucji, polegająca na tym, że ludzie są skłonni przypisywać sobie zasługę za swoje sukcesy, a wypierać się odpowiedzialności za swoje niepowodzenia.

egzystencjalizm (ang. existentialism), filozofia, która kładzie nacisk na odpowiedzialność jednostki i możliwość pełnej realizacji swej egzystencji dzięki właściwym wyborom; w psychologii jest to pogląd, że zasadniczym problemem egzystencji jest odnalezienie siebie, bycie sobą i realizowanie własnego potencjału.

ekologia (ang. ecology), nauka badająca związki między organizmami a ich środowiskiem.

ekologia behawioralna (ang. behavioral ecology), badania interakcji między środowiskiem a zachowaniem żyjących w nim organizmów; analiza środowisk ekologicznych charakterystycznych dla pewnych zachowań.

ekologia kliniczna (ang. clinical ecology), dziedzina badająca związki między zaburzeniami, takimi jak lęk i depresja, a szkodliwymi lub urazotwórczymi czynnikami środowiskowymi.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia