Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

dehumanizacja (ang. dehumanization), mechanizm obronny, w którym cechy i wartości ludzkie innych osób ulegają "psychicznemu zatarciu".

dendryty (ang. dendrites), mocno rozgałęzione wypustki neuronu, które przewodzą impulsy nerwowe z obwodu (np. od innych neuronów) do ciała komórki; zwykle dość krótkie.

depresja jednobiegunowa (ang. unipolar depression), kategoria w DSM-III-R odnosząca się do osób cierpiących na intensywne uczucie depresji przez czas dłuższy, bez fazy maniakalnej właściwej depresji dwubiegunowej; zwana też depresją kliniczną.

determinizm (ang. determinism), doktryna, zgodnie z którą wszystkie zjawiska - fizyczne, behawioralne i psychiczne - są zdeterminowane przez specyficzne, poznawalne czynniki przyczynowe.

determinizm psychiczny (ang. psychic determinism), założenie, że wszystkie reakcje umysłowe i zachowanie są zdeterminowane przez wcześniejsze doświadczenia.

determinizm wzajemny (ang. reciprocal determinism), pogląd w teorii uczenia się społecznego Alberta Bandury, który głosi, że pomiędzy czynnikami jednostkowymi, zachowaniem i bodźcami środowiskowymi zachodzi złożona wzajemna interakcja, i że każdy z tych składników wywiera wpływ na pozostałe.

dewiacja seksualna (ang. paraphillia), zaburzenie seksualne, w którym do pobudzenia seksualnego konieczna jest obecność niekonwencjonalnych obiektów, praktyk lub okoliczności, co pozostaje poza kontrolą podmiotu.

diagnoza psychologiczna (ang. psychological diagnosis), różne aspekty rozpoznawania zaburzeń psychicznych, takie jak opinia psychologa klinicznego, wnioski z wyników testów psychologicznych czy hipotezy o psychicznej (funkcjonalnej) podstawie zaburzenia.

długość fali (ang. wavelength), własność fizyczna mierzona w jednostkach dystansu pomiędzy identycznymi punktami rozchodzenia się falowego; długość fali jest jedyną własnością, która odróżnia jeden foton od drugiego.

długotrwałe potęgowanie (ang. long-term potentiation), stymulacja prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości włókien nerwowych wchodzących do hipokampa; stwierdzono, że poprawia ona pamięć w odniesieniu do nowych informacji, powodując zmiany w kształcie synaps i prowadząc do utworzenia nowych połączeń synaptycznych na komórkach nerwowych.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia