Słownik

następne »
znajdź termin     

sieć neuronalna (ang. neural network), obwody czy systemy neuronów działające razem dla wykonania zadań, których nie mogą wykonać pojedyncze komórki.

skaner PET (ang. PET scanner), zob. tomografia emisji pozytronowej (Positron emission tomography).

somatyczny układ nerwowy (ang. somatic nervous system), część obwodowego układu nerwowego, która kontroluje mięśnie szkieletowe.

synapsa (ang. synapse), szczelina pomiędzy dwoma neuronami; jest ona wypełniona płynem, który nie pozwala na przenoszenie się aktywności elektrycznej.

testosteron (ang. testosterone), hormon męski wydzielany przez jądra; odpowiedzialny za cechy uwarunkowane płciowo, jak owłosienie twarzy i niski głos.

twór siatkowaty (ang. reticular formation), wydłużona struktura w środku pnia mózgu, przez którą przechodzą informacje czuciowe w drodze do wyższych ośrodków mózgowych; odgrywa ważną rolę w pobudzaniu i aktywacji organizmu, a także w sterowaniu uwagą i w różnicowaniu percepcyjnym.

układ dokrewny, u. wydzielania wewnętrznego (ang. endocrine system), układ złożony z gruczołów wydzielających hormony, które regulują przemianę materii, koordynują różne procesy przebiegające w organizmie i mogą wpływać na emocje.

układ limbiczny, u. brzeżny, u. rąbkowy (ang. limbic system), obszar w górnej części starego mózgu, zawierający ośrodki kierujące zachowaniem emocjonalnym i podstawowymi popędami motywacyjnymi.

układ parasympatyczny, u. przywspółczulny (ang. parasympathetic division), część autonomicznego układu nerwowego, która zawiaduje większością podstawowych funkcji życiowych, takich jak na przykład trawienie; działanie tego układu jest w większości wypadków przeciwstawne (ang. antagonistyczne) do działania układu sympatycznego; jego włókna nerwowe wychodzą z niższych segmentów rdzenia kręgowego i z pnia mózgu.

układ sympatyczny, u. współczulny (ang. sympathetic division), część autonomicznego układu nerwowego, która jest aktywna w warunkach mobilizacji organizmu, takich jak bardzo niska temperatura, wytężony wysiłek lub intensywne ćwiczenia, stan strachu lub gniewu; włókna tego układu biorą początek w segmentach rdzenia kręgowego znajdujących się między pniem mózgu a dolnym odcinkiem kręgosłupa.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia